BOLU BELEDİYESİ İŞ MERKEZİ HAKKINDA ÇARPICI İDDİALAR!

Kasım ayında yapımına başlanılan Bolu Belediyesi Yeni İş Merkezi’nde inşaatında çalışan ve işten çıkarılan demirci ustası Sinan Akyar, inşaatta yapısal olarak önemli hataların olduğunu, binanın ansızın yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

BOLU BELEDİYESİ İŞ MERKEZİ HAKKINDA ÇARPICI İDDİALAR!

Bolu Belediyesi iş merkezi inşaatında yapısal hataların olduğunu iddia eden demirci ustası Sinan Akyar, inşaatta çalışırken yapılan hataları Belediye başkanı ve diğer görevlilere bildirdikten sonra işten çıkarıldığını söyledi.

“ÇALIŞTIĞIM DÖNEMDE BİRÇOK HATA YAPILDI”
https://www.bolusonhaber.com/ isimli internet gazetesine konuşan Demirci Ustası Sinan Akyar, "Ben Belediye İş Merkezi inşaatında demirci ustası olarak çalıştım. Çalıştığım dönemde birçok hata yapıldı. Konuya ilişkin kontrol mühendislerine bilgi verdim ancak hiç bir değişiklik olmadı. Daha sonra başkan ile görüştüm ama yine çözüm olmadı. Bunun da bir çözüm olmadığını anlayarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden inşaat işleri ilgili memur Kemal Bey’e konuyu ilettim. Kendisi yetkili olmasına rağmen konuyla ilgilenmek istemedi. Bana sürekli yağmur yağdı gelemiyoruz gibi saçma bahaneler üretti" dedi.

“BELEDİYE BAŞKANI VE DİĞER GÖREVLİLER, BENİ İŞİMDEN ETTİ”
İş Merkezi inşaatının acilen durdurulması gerektiğini belirten Akyar, “Sinan Akyar "Bu binada yapılan yapısal ve önemli hatalar nedeni ile bu bina en ufak depremde yıkılabileceği gibi deprem olmadan da ansızın yıkılabilir ve çok sayıda insan canından olabilir. Bu nedenle acilen bu inşaatın durdurulması gerektiğini düşünüyorum. Ben tüm bu yapım hatalarına insaniyet namına karşı çıktım. Değişen hiçbir şey olmadığı gibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki Kemal Bey, beni belediyeye şikayet etmiş bu adam sizi sürekli şikayet ediyor baş edemiyorum demiş. Belediye Başkanı ve diğer görevlilerde beni işimden etti. Konuya ilişkin ayrıca belediyeye bir de dilekçe verdim. Fotoğraf ve videoları da ekledim" ifadelerine yer verdi.

Demirci Ustası Sinan Akyar’ın Bolu Belediyesi’ne verdiği dilekçe ve Tanju Özcan’a yazdığı yazı şöyle:

“Sayın Başkan Tanju Özcan
Sayın başkan vakıf olduğunuz ve daha öncede yaklaşık 40 gün gibi konusunu size anlattığım gibi Bu size hem arzuhal olarak hemde bir serzeniş olarak yazıyorum başkanım size anlattığım belediye Meydanındaki inşaatın imalatında Taşeron firma tarafından yapılan eksikliklerle ilgili bizatihi görüşüp konunun detaylarını anlatmıştım sizde bununla ilgileneceğinizi söylemiştiniz.Ben orada bizzat 7 ay ustabaşı olarak demirci çalıştım zaman zaman yapılan imalat hatalarını içime sindiremedim Bolu belediyesinde kontrol olarak tayin edilen inşaat mühendisi İlker Çınar imalat hatalarını görmedi veya görmek istemediği için yenilir ......... hatalar yapıldı. İlker Bey’e hataları söylememize rağmen dikkate alınmadık sonuçta bu duyarlılığımızdan dolayı biz işimiz kaybettik İlker Çınar kontrol etmeden kontrol olmaya maalesef devam ediyor. Bunları size anlattığımda sizinde İlker bey'in değiştirilmesini talep etmiştik hala görevde hiç kontrolsüz inşaat gibi yapılmaya devam ediliyor. Sizinle görüştüğümüz zaman Buranın yapılan imalat hatalarını anlatmış, burada da kısaca birkaçını değineyim. Burada birçok kolonda aşağıdan gelen filizler kesildi, merdivenlere epoksi yapılmadı, demir imalatı demir çapına uyulmadı, aralık mesafeleri dikkate alınmadı, iç çapında olan demir yerine etrelerde 10'luk demir kullanıldı. Fakat ara mesafeleri daraltılmadı 25 çapındaki demir yerine 22'lik ve hatta 20'lik bile kullanıldı.

Birçok hem de taşıyıcı olan kolonlarda akislerini yerleştiremedikleri kolon filizlerini kesip hem de yarıdan fazla yerine filiz ekilerek tamamlanmadı öylece eksik olarak betonla kapatıldı. Kirişlerde yerinde imalat yapılıp altları bağlanmadı daha anlatacağım çok konu ile sizin zamanınızı almayayım. Sizinle görüştüğümüzde size ve yanınızda bulunan encümen üyesi Mustafa bey'e bunların görüntüsünü video ve resim olarak göstermiştim. Size de bu iddiaları görsel olarak daha detaylı resim ve video halinde size sunayım ve iddiam ispat edilsin ve de müdahale edilsin diye benden dosyamı almadınız yaptığı tüm iddialarımı dosya haline getirdim ama alınıp işleme konulmadı. Sadece görüşmelerde temenniden öteye gidilmedi ve attığım adımın devamının takipçisi olarak hiçbir işlemin yapılmadığını gördüm. Tekrar tekrar size ulaşmaya çalıştım ve hep geçiştirildim görüşemedim. Her defasında meşgul olduğunuzu ve bana döneceğinizi beyan ettiniz ama nafile görüşemedik bir daha sayın başkanım sizden bunların benden görselleri alıp iddiaları ispatlayarak konuya duyarlı kalmanızı rica ediyorum. Ayrıca bu sorunla ilgili ilgisiz kalmanızı da teessüf ediyorum. Saygılar başkan.”

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2021, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER