BOLU BELEDİYESİ'NDEN REZALET BİR KARAR DAHA!

Bolu Belediyesi rezalet bir karara daha imza attı. Bolu Belediye meclis üyeleri tarafından alınan karar göre Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan öğrencilerden ‘sigortasız olma’ şartı isteniyor.

BOLU BELEDİYESİ'NDEN REZALET BİR KARAR DAHA!

ÖZEL HABER

Bolu Belediyesi yeni ulaşım sistemine geçiş yaptı. Belediye meclis toplantısında ulaşıma ilişkin alınan karara göre başka ilde okuyup Bolu’da yaşayan öğrencilerin indirimli tariflerden faydalanabilmesi için ikametgah şartı getirildi. İkametgahını Bolu’ya taşıyan öğrenciler özel halk otobüslerini 2 liraya ile kullanırken ikametgahını taşımayan öğrenci ise 2,65 liraya özel halk otobüslerinden faydalanabilecek.


YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNE İKİ ŞART!
Lisans öğrencilerinin ulaşımda yaşadığı sorunların yanı sıra Bolu’da yüksek lisans  yapan öğrencilerin indirimli tarifeden faydalanma şartı daha da zorlaştırıldı. CHP’li Bolu Belediyesi kentte yaşayan yüksek lisans öğrencilerinin ulaşımda indirimli tarifelerden faydalanabilmesi için 2 ön koşul getirdi.

TÜRKİYE’NİN BAŞKA KENTİNDE BÖYLE BİR UYGULAMA YOK!
Koşullardan biri Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olmak. İkinci şart ise öğrencinin sigortasız olması. Yüksek lisans öğrencilerinin ‘öğrenci’ statüsünde sayılmadığı Bolu’da özel halk otobüslerinde çift binişlik kartların 10 TL olduğunu söyleyen öğrenciler, “ Bizde öğrenciyiz. Birçok memur hatta milletvekilleri bile açık öğretim üniversitelerinden eğitimine devam ediyor. Aynı zamanda öğrencilik haklarından faydalanabiliyor. Diğer şehirlerde böyle bir uygulama yok. Belediyenin aldığı bu rezalet karardan bir an önce vazgeçmesi gerek” dedi.

Bir başka yüksek lisans öğrencisi ise, “Yüksek lisans öğrencilerinin öğrenciden sayılmaması.hiç mantıklı değil. Öğrenci kartımız var. Daha neyi sorguluyorlar?”ifadelerine yer verdi.

KOMŞU İLLERDE ÖĞRENCİLER İÇİN ULAŞIM NASIL

DÜZCE
Düzce’de indirimli öğrenci kartı alabilmek için gerekli evraklar: Nüfus cüzdanı, eski ulaşım kartı, aktif

öğrenci belgesi, 1 adet fotoğraf. Ayrıca 11 ile 22 yaş arası öğrenciler Genç Kart 81 ile 81 TL karşılığında bir ay boyunca sınırsız seyahat edebilmektedir.

ANKARA
Türkiye’deki en ekonomik abonman kartlarından biri olarak gösterilen ve Ankara’da ilk kez kullanılacak “Aylık Abonman İndirimli Kart” uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu sistemine kayıtlı olan 27 yaş ve altı öğrenciler yararlanmaktadır.

Aylık Abonman ANKARAKARTI’na bakiye yüklemede olduğu gibi aynı anda aylık 60 TL karşılığında 200 binişlik (biniş birim adedi 0,30 kuruş) abonman kontör hakkı yüklenecek. Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrenci evlerine yüzde 50 su tüketimi indirimi, ücretsiz ring seferleri ve ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER