BOLU BELEDİYESİ,ULAŞIMDA SINIFTA KALDI!

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ)’nde okuyan öğrencilerin ulaşım sorunu yok sayılıyor. Bolu Özel Halk Otobüsleri’nin kapasitesinden çok daha fazla yolcu taşıması üniversite öğrencilerinin tepkisine neden oldu.

BOLU BELEDİYESİ,ULAŞIMDA SINIFTA KALDI!

Haber:Ahin ASLAN

Bolu Belediyesi yıllardır var olan ulaşım sorununu çözmemekte ısrarlı. Salgın koşullarına rağmen ek seferler düzenlemeyen, üniversite ve hastane hattını ayırmayan Bolu Belediyesi, öğrencileri mağdur etmeye devam ediyor.

4 Ekim tarihi itibariyle yüz yüze eğitimin başlaması Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler Bolu’ya akın etti. Koronavirüs nedeniyle bir buçuk yıldır uzaktan devam eden eğitim, aşılama çalışmalarının başlamasının ardından yüz yüze sisteme döndü.

BOLU, TANJU ÖZCAN’DAN NASİBİNİ ALDI
Ancak ülke genelinde yüz yüze eğitim için gerekli şartları sağlamayan iktidar, salgın koşullarını görmezden gelirken Bolu halkı da CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan’dan nasibini aldı.Bolu Belediyesi’nin ‘sosyal belediyecilik’ anlayışının örnekleri şöyle:

Bolu Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi ekipleri tarafından geçtiğimiz yıllarda sık sık yapılan denetimler koronavirüs sürecinde azaltıldı. Salgından önce de var olan ulaşım sorunları salgınla birlikte daha da ağırlaştı.4 Ekim itibariyle yüz yüze eğitim için Bolu’ya gelen üniversite öğrencileri, üniversite hattında  faaliyet yürüten otobüsler, fazladan yolcu alarak salgın koşullarını hem yok sayıyor hem de virüsün yayılmasına ön ayak oluyor.

“UTANMADAN ZAM YAPIYORLAR”
Otobüsün kapasitesinin çok daha üstünde yolcu alan şoförlere tepki gösteren öğrenciler “Araçlar tıklım tıklım. Şoför hala birilerini almaya çalışıyor. Biz tepki gösterince almıyor. Covid öncesinden hiçbir farkı yok şu an araçların. Bir de utanmadan zam yapıyorlar. Ayrıca üniversite ve hastane aracı da aynı. Onu hala ayırmadılar” dedi.BOLU, ÖĞRENCİLERLE KALKINDIRILACAK
Büyükşehir olmak için AKP’li Alaaddin Yılmaz’ın izinden giden CHP’li Tanju Özcan, üniversite öğrencilerinin indirimli ulaşım tarifelerinden faydalanabilmesi için ikametgah şartını getirdi. Bolu Belediyesi meclis üyelerinin oy birliği ile alınan karara göre üniversite öğrencisi olup ikametgahını Bolu’ya taşıyan öğrenciler, indirimli tarifelerden yararlanarak 2,25 liraya otobüs kullanırken ikametgahını Bolu’ya taşımayan üniversite öğrencileri ise 2,65 liraya otobüs kullanabilecek.

YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNE KIYAK!
CHP’li Bolu Belediyesi’nin ‘sosyal belediyecilik’ anlayışı sadece bunlarla bitmiyor. Yüksek lisans öğrencilerine de ‘ucuz ulaşım’ sağlamaya kararlı olan Tanju Özcan, Bolu’da yüksek lisans yapan öğrencilerin indirimli tarifelerden faydalanma şartını daha da zorlaştırdı. Kentte yaşayan yüksek lisans öğrencilerinin ulaşımda indirimli tarifelerden faydalanabilmesi için 2 ön koşul getirdi.Koşullardan biri Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olmak. İkinci şart ise öğrencinin sigortasız olması. Yüksek lisans öğrencilerinin ‘öğrenci’ statüsünde sayılmadığı Bolu’da özel halk otobüslerinde çift binişlik kartlar da 10 TL.

Bolu’daki ulaşım sistemini zamlar ve şoförlere verilen destek dışında kendi haline bırakan CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, öğrencilerin kentte yaşadığı sorunları yok sayarken geçici gündemler oluşturarak ulusal basında kendine yer açmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2021, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER