BOLU'DA AİLE İÇİ ŞİDDET VE BOŞANMALAR ARTTI

Koronavirüs nedeniyle tam kapanma dönemlerinde aile içi şiddet ve boşanma davalarında artış olduğunu açıklayan Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, “Bir önceki yıla oranla aile içi şiddet olaylarında yüzde 40 artış oldu. Ev ortamında yaşanan hakaret, tehdit ve basit yaralama suçlarında bir artış var” dedi.

BOLU'DA AİLE İÇİ ŞİDDET VE BOŞANMALAR ARTTI

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sadece sağlık, ekonomi, iş ve eğitim alanını değil, bireylerin aile ve özel hayatlarına da etki etti. Karantina döneminde mahkemeler boşanma başvurularıyla doldu taştı.

“AİLE İÇİ ŞİDDET OLAYLARINDA YÜZDE 40 ARTIŞ OLDU”
Pandemi döneminde aile içi şiddet ve boşanma davalarına ilişkin Bolu Gazeteciler Cemiyeti Bayram Gazetesi‘ne özel açıklamalarda bulunan Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Türkiye genelinde adliyelere yansıyan dava sayılarında yaklaşık yüzde 10’luk artış olduğunu benzer durumun Bolu’da da yaşandığını belirtti. Başsavcı Bektaş, “ 1 buçuk yıldır pandemi süreci yaşanıyor. Bu sürecin her yöne olumsuz etkileri oldu. Bu süreçte adliyeye yansıyan davalar azalmadı. Türkiye genelinde adliyelere yansıyan dava sayılarında yaklaşık yüzde 10’luk artış var. Bolu’da da bir önceki yıla oranla bu artışı gözlemledik. Bazı suçlarda azalma olduğu gibi bazı suçlarda da bu süreçte artışlar yaşandı. Evlere kapanmalar nedeniyle ev içi şiddet olaylarında bir artış var. Bu açıkça gözüküyor. Bir önceki yıla oranla aile içi şiddet olaylarında yüzde 40 artış oldu” ifadelerini kullandı.

BOŞANMA DAVALARINDA DA ARTIŞ VAR
Bir önceki yıla oranla boşanma davalarında da artış yaşandığına dikkat çeken Bektaş, “Aile içi şiddetin bir kısmı boşanma davalarına da yansıdı. Hem anlaşmalı hem çekişmeli boşanma davalarında kısmen da olsa bir artış var. Bolu’da iki tane aile mahkememiz var. İki mahkeme de çok boşanma davası dosyası olduğunu söyleyebilirim. Bir önceki yıla çok dikkat çekici bir artış yok. Yaklaşık olarak yüzde 10’luk bir artış olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2021, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER