BOLU'DA DEPREM MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI

Bolu Belediyesi tarafından Kalıcı Konutlar Umutkent Mahallesi’nde eski Deprem Anıtı’nın yerine yapılacak olan Yeni Deprem Müzesi’nin temeli atıldı.

BOLU'DA DEPREM MÜZESİ'NİN TEMELİ ATILDI

Bolu Belediyesi, Yeni Deprem Müzesi’nin Temel Atma Törenini gerçekleştirdi. Kalıcı Konutlar Umutkent Mahallesi’nde eski Deprem Anıtı’nın yerine yapılacak Yeni Deprem Müzesi’nin Temel Atma Töreni’ne Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, önceki dönem Belediye Başkanlarından Yüksel Ceylan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

MANTAR DEPOSU OLARAK KİRAYA VERİLDİ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan açıklamalarda bulundu. Yapılacak olan ‘Deprem Müzesi’ hakkında konuşan Tanju Özcan, “Altı müzeydi, üstünde de göbeğe yerleştirdiğimiz heykel vardı. Ama drenaj problemi çözülemediği için burası sürekli su aldı. En son utanç bir hale geldi. Eski belediye başkanı burayı mantar deposu olarak birine kiralamıştı biz geldiğimizde. Böyle bir şey olmaz dedik. Biz hatırlansın diye farklı bir proje çizelim dedik. Deprem Anıtı olmasın, bir Deprem Müzesi olsun dedik” dedi.

SİMÜLASYON ODASI YAPILACAK
“Bolu’da ve bölgemizde mimari açıdan eşi benzeri olmayan bir proje olacak” diyen Tanju Özcan, “İki katlı çok farklı görseli olan, Bolu’da emsali bir olmayan bir bina tasarlattık. Bolu’da ve bölgemizde mimari açıdan eşi benzeri olmayan bir proje olacak. Alt katında Deprem Müzesi ve yine deprem anını yaşayabileceğiniz simülasyon odası bulabileceksiniz. Üst katını ise tamamen camdan oluşan ki böyle bir yapı yok, sürekli renk değiştiren güzel bir kafe ve kütüphane olacak. Ama bu proje sadece bu yapıdan ibaret değil. Arkadaki parkı da kapsayan proje. Burada bulunduğumuz parkta, içinde kaykay pistleri, tırmanma duvarları olan güzel parklardan biri haline gelecek. Dolayısıyla bundan sonra depremi anarken, müzesinde anacağız. Burası 24 saat canlı bir mekan olacak” ifadelerini kullandı.

Ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, önceki dönem Belediye Başkanı Yüksel Ceylan ve diğer protokol üyeleri, butona basarak, yeni Deprem Müzesi’nin temeli atıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2021, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER