BOLU'DA EKMEĞE YENİ ZAM YOLDA!

Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak, 2 buçuk liradan satılan ekmeğin maliyeti karşılamadığını belirterek, " Ekmek zammı büyük ihtimalle olacak.2 buçuk liraya satıyoruz 3 liraya çıkarma uğraşındayız" dedi.

BOLU'DA EKMEĞE YENİ ZAM YOLDA!

Başta un olmak üzere artan maliyetleri gerekçe gösteren fırıncılar, ekmeğe zam yapılması için girişimlerde bulunuyor.

Bolu'da aralık ayından 2 liradan satılan ekmeğe yeni zam kapıda. Havadis Gazetesi'ne konuşan Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak, başta un ve susam olmak üzere birçok kalemde üst üste gelen zamların ardından fırıncıların geçinemediğini söyledi.

"YALNIZCA UNLA ALAKALI BİR DURUM DEĞİL"
Koronavirüs pandemisinden sonra ekonomik krizin etkisini gösterdiğine dikkat çeken Abak, esnafın ayakta kalamayarak dükkanını kapattğını belirtti.Bolu'da 2 buçuk liradan satılan ekmeğin maliyeti karşılayamadığını kaydeden Abak, "Una çok yakın zamanda zam geldi. Yalnızca unla alakalı bir durum değil. Unun ekmek maliyetindeki oranı yalnızca %36. Elektriğe yüzde 128 zam geldi, aylık 56 bin TL, 70 bin TL elektrik faturası gelen fırıncı arkadaşlarımız var. Bütün fırınlar doğalgazla çalışıyor, doğalgaza zam geldi. Fırıncıların servis yapmak için mazota ihtiyacı var, mazota da zam geldi ve gelmeye devam ediyor. Asgari ücrete zam geldi, sevindik ama bu zam da işverenin cebinden çıkıyor. Vergilere de %36 zam geldi"dedi.

"GEÇİNMEK İSTİYORUZ"
Türkiye'de en ucuz ekmeğin Bolu'da satıldığını öne süren Abak, "2 buçuk liraya satıyoruz 3 liraya çıkarma uğraşındayız. Komisyonumuzu kurduk teklifimizi verdik. Ama yeterli değil şu anda sadece maliyeti karşılaması için 5 lira olması gerekir. Fırıncılar para kazanmak ya da kar etmek değil sadece ayakta kalabilme, iflas etmeme çabasındalar. Biz zam istemiyoruz biz geçinebilmek istiyoruz, işletmemiz ayakta kalsın istiyoruz.  Ekmek zammı büyük ihtimalle olacak. Bu bir zam değil bu fiyat düzenlemesi. Yoksa fırıncılarımız kapatacaklar o yüzden bir an önce önlem alınmalı"diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER