BOLU'DA "GEZİ'Yİ SAVUNUYORUZ" EYLEMİ:HER YER GEZİ HER YER DİRENİŞ!

Gezi davasından çıkan karara tepki gösteren Bolu Emek ve Demokrasi Platformu Kardelen Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada barışçıl direnişin tarihsel ve meşru gerçekliği ısrarla çarpıtılarak, karalanmak istendiği belirtildi. Açıklamanın ardından Büyük Birlik Partisi (BBP) Bolu eski il başkanı Mahmut Alan, elinde taşıdığı Türk bayrağı ile eylemcilere saldırmaya çalıştı. “Yaşasın devlet” “Osman Kavala’yı savunanlar haindir” sloganları atan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesi ile alandan uzaklaştırıldı.

BOLU'DA "GEZİ'Yİ SAVUNUYORUZ" EYLEMİ:HER YER GEZİ HER YER DİRENİŞ!

Haber:Ahin ASLAN

Gezi davasında verilen karara tepkiler devam ediyor. Kardelen Meydanı'nda bir araya gelen Bolu Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ve vatandaşlar, basın açıklaması gerçekleştirdi. “Her yer Gezi her yer direniş” ve “Gezi Parkı’na sahip çıkmak cezalandırılamaz” sloganları ile başlayan basın açıklamasını platform adına açıklamayı Serdar Koçyiğit okudu.

Koçyiğit, verilen cezaların, seçim hesapları üzerinden yurttaşları kutuplaştıran kirli siyasetin bir parçası olduğunu söyledi. Siyasetin ülkenin sorunlarını çözmek üzere kendi kuralları ile yapılması gerektiğini vurgulayan Koçyiğit, “ADALET; başta Anayasa olmak üzere, mevcut yasalar, teamüller, etik değerler ve ülkemizce onaylanmış uluslararası hukuk normları ile hukukun üstünlüğü ve evrensel ilkeler üzerinden işlemelidir. Yukarıdan gelen emirle verilen tutuklama kararı, yargı bağımsızlığını bir kez daha ayaklar altına almıştır. Bu ülkemize ve insanımıza yapılan en büyük kötülüktür” dedi.

Asıl cezalandırılması gerekenlerin, talimatları verenlerin olması gerektiğini kaydeden Koçyiğit, “Gezi Direnişinde, gencecik çocuklarımızın katilleridir. Gençlerimizi sakat kalmasına yol açanlardır. Ölümcül polis şiddetinin talimatını verenlerdir. Bu ülkeye bir gün demokrasi gelecekse, gücünü onca baskı ve şiddete rağmen kısamadığınız seslerin Gezi’deki yankısından alacaktır”diye konuştu.

Gezi’nin bu ülke tarihinin en demokratik, en barışçıl, en yaratıcı, en katılımcı, en kapsayıcı, en kitlesel hareketi olduğunu belirten Koçyiğit, “Bizler bu hukuksuzluğu reddediyoruz. Başta “Gezi Parkı park olarak kalsın” diyen arkadaşlarımıza ve demokratik hakkını kullanan yurttaşlara yönelik bu cezalar kabul edilemez. Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız!Bu ülke tarihinde bir onur sayfası olarak yer alan Gezi Direnişi’ni, bu ülkenin geleceğine sahip çıkan demokrasi ve özgürlük çığlığını susturamayacaksınız!Bu ülkenin eşitlik, özgürlük ve adalet umudunu kirletmenize asla izin vermeyeceğiz”şeklinde konuştu.

Koçyiğit’in açıklamalarının ardından alkışlar ve sloganlar eşliğinde dağılmak üzere olan gruba eski BBP il başkanı Mahmut Alan, eylemcilere saldırıda bulunmak istedi. Polis tarafından engellenen şahıs, elinde taşıdığı Türk bayrağı ile “Yaşasın devlet”, “Osman Kavala haindir” ve “Bütün Bolu uyuyor” sloganları attı. Eylemcilere saldırmak isteyen şahıs, polis ekipleri tarafından yakalanarak polis aracına bindirildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 00:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alana
Alana - 2 yıl Önce

Osman Kavala adamdır, sen kimsin

SIRADAKİ HABER