BOLU'DA KİRA FİYATLARI 4 BİNİ GEÇTİ!

Bolu’da koronavirüs nedeniyle evini kiraya veremeyen ya da düşük fiyata kiralayan ev sahipleri, öğrencilerin okula dönüşünü fırsata çevirerek kira fiyatlarına neredeyse yüzde 100 zam yaptı.

BOLU'DA KİRA FİYATLARI 4 BİNİ GEÇTİ!

ÖZEL HABER

Son dönemde daire kira bedellerinde yaşanan artışlar, üniversite öğrencilerinin okula dönmesiyle krize dönüştü. Yaz başından itibaren Türkiye genelinde kiralık daire bulmak zorlaşırken bazı şehirlerde kiralar geçen yıla göre yüzde 50’ye varan oranlarda arttı.

YAKLAŞIK YÜZDE 100 ZAM
Kira fiyatlarının artış gösterdiği illerde biri ise Bolu oldu. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yeni eğitim yılında hibrit eğitime karar verilmesiyle üniversite öğrencilerinin yeniden ev aramaya başladı. Ancak kiralık dairelere yapılan zamlar yüzde 100’ü bulduğundan dolayı öğrenciler ne yapacağını bilemez durumda.

KİRA FİYATLARI 4 BİNİ GEÇTİ
Bolu’da kiralık dairelere sahibinden.com sitesinden bakıldığı zaman depreme dayanıklı, yaşanılabilir, merkezi yerlerde bulunan dairelerin kiraları 1000 ile 4250 lira arasında olduğu görünüyor. Günlük yaşamının yaklaşık 9 saatini okulda geçirecek bir öğrencinin hayatını devam ettirebilmesi için çalışma yaşamına başlaması gerekecek. Öğrencinin eğitime mi yoksa hayatta kalabilmek için çalışmaya mı zaman ayıracağı bilinmiyor.ASGARİ ÜCRET 2 BİN 825!
Ancak ülkede asgari ücret 2 bin 825 lira iken yarı zamanlı ve genellikle sigortasız çalıştırılacak bir öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi olanaksız. Ailesinden maddi destek alamayan yalnızca Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafından alınan burs veya öğrenim kredisi ile geçinen bir öğrencinin tek başına kiralık ev tutması mümkün değil.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER