BOLU'DA SENDİKALARDAN,MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SİYASİ PARTİLERDEN 1 MAYIS ÇAĞRISI

Bolu’da sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partiler tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs'ta alanlara çıkmaya çağırdı.

BOLU'DA SENDİKALARDAN,MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SİYASİ PARTİLERDEN 1 MAYIS ÇAĞRISI

Özel Haber:Ahin ASLAN

Bolu’daki sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin bir araya gelerek kutlayacağı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü programı belli oldu. Eğitim Sen Bolu Şubesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri, Bolu Emek ve Demokrasi Platformu, SOL Parti Bolu İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu İl Kadın Kolları, SES Bolu Şubesi, Bolu Emek ve Demokrasi Platformu ve Türkiye Komnist Partisi (TKP) Bolu İl Örgütü 1 Mayıs’ta İzzet Baysal Anıtı önünde toplanma çağrısı yaptı.

"DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE'Yİ BİRLİKTE KURABİLİRİZ"
Eşitsizliğin yönetememe krizi değil politik tercihler olduğunu belirten Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici, “İnsanların açlıkla,yoklukla sınandığı temel ihtiyaçlarına ulaşmakta güçlük çektiği zor bir dönemdeyiz.DİSK-AR'ın yaptığı araştırmalarda Cumhuriyet tarihinde bölüşümün bu kadar eşitsiz olduğu bir dönem yaşanmadığını görüyoruz.Bu korkunç eşitsizlik elbette yönetememe krizi değil.Politik tercihlerin sonucu.Biz diyoruz ki bu ülkenin kaynakları 80 milyonun emeği bir avuç mutlu azınlığın hakkı değildir.Eşit, adil bir düzen demokratik bir Türkiye'yi birlikte yaratabiliriz.Birlikte değiştirebiliriz. Yeter ki sesimizi, gücümüzü birleştirelim ortak geleceğimiz için 1 Mayıs'ta bir arada olalım.Meydanlarda buluşalım” dedi.

"TÜM KAYNAKLAR BİR AVUÇ MUTLU AZINLIĞIN KAR HIRSINA TESLİM EDİLMİŞTİR"
Son 20 yıldır yaşanan hukuksuzluklar, demokratik hak ve özgürlüklere yönelik saldırılara dikkat çeken TMMOB
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin’in mesajı şu şekilde:

“Büyüyen kriz, derinleşen yoksulluk, işsizlik ve giderek takip edilemez hale gelen zamlar ülkemizde insanca bir yaşamın konuşulmasını neredeyse imkansız hale getirmiştir. Halkımız açlıkla sınanırken 20 yıldır ülkeyi yöneten siyasi iktidar ülkemizin tüm kaynaklarını bir avuç mutlu azınlığın kar hırsına teslim etmiştir. Diğer taraftan meslektaşlarımız açısından baktığımızda 35 yaş altı meslektaşlarımızın neredeyse yarısının işsiz olduğu, kamuda meslektaşlarımızın istihdam rakamlarının oldukça daraldığı, iş cinayetlerinin artışıyla güvenceli iş yaşamının rafa kaldırıldığı, genç meslektaşlarımızın neredeyse tamamına yakının yurt dışına çıkma olasılıklarını konuştuğu 2022 yılı Türkiye’sinden bahsediyoruz.  Ayrıca son 20 yıldır yaşanan hukuksuzluklar, demokratik hak ve özgürlüklere yönelik saldırılar artmış, son örneğiyle geçtiğimiz günlerde Gezi Davasında alınan akıl dışı sözde hukuki kararla arkadaşlarımız mahkum edilmiştir.  Bizler biliyoruz ki siyasi iktidarın varlığını sürdürme derdiyle aldığı bu karar, ülkenin kaynakları yağmalanmasın diyen, dereleri kurumasın diyen, tarım arazileri yok edilemez diye sesini yükselten, demokratik haklarına sahip çıkan, İstanbul sözleşmesi yaşatır diyen, emeğine ve geleceğine sahip çıkan herkesi sindirme girişiminden başka bir şey değildir. Bu beyhude girişime verilecek en güzel cevap da 1 Mayıs meydanlarında memleketine sahip çıkanların yükselteceği ses olacaktır. Bizlerde bu kentin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak emek ve bilim ile kurulacak yeni bir Türkiye için başta üyelerimiz olmak üzere tüm halkımızı 1 Mayıs’ta meydanlarda buluşmaya davet ediyoruz.”

"BU DÜZENİ DEĞİŞTİRME GÜCÜMÜZ VAR"
Bolu Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan 1 Mayıs çağrısında şunlara yer verildi:

“Gün şikâyet etme günü değildir. Biz tüm sömürülenler, yoksullaşanlar, ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 82 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var.1 Mayıs, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü ülkenin dört bir yanında gücümüzü ve coşkumuzu meydanlara taşıdığımız bir gün olacaktır. Bizde Bolu Emek ve Demokrasi Bileşenleri olarak; 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününde, 1 Mayıs Pazar günü, saat 12.00’de İzzet Baysal Anıtı önünde buluşarak Kardelen Meydanına yürüyeceğiz.Emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz. YAŞASIN 1 MAYIS!”

"İNSANCA YAŞAMIMIZA YETECEK ÜCRET İÇİN SES ÇIKARALIM"
SES Bolu Şubesi tarafından yayınlanan 1 Mayıs çağrısında şu ifadelere yer verildi:

"Zamlara, taşeronlaştırmaya, uzun çalışma saatlerine, sağlıkta özelleştirmeye, meslek hastalıklarına, esnek-güvencesiz çalışmaya, uzayan mesailere-angarya çalışmaya, gece mesailerinin gündüz ücretinden hesaplanmasına, baskıya-mobbinge dur diyelim. Geleceğimiz ve çocuklarımız için, sağlık hakkı ve insanca çalışma koşulları, insanca yaşamımıza yetecek ücret için birlikte ses çıkaralım.SES olarak 1 Mayıs'ta İzzet Baysal Anıtı önündeyiz."

"EŞİT VE GÜZEL BİR DÜNYA GÖRME UMUDUYLA"
1 Mayıs için emek, barış, adalet dileklerinde bulunan CHP Bolu İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Toker Işın,“Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, barış içinde, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçikardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

"BU İKTİDARA SON VERMEK BOYNUMUZUN BORCU"
AKP iktidarının eli ile tüm emekçilerin güvencesiz çalışma koşullarına itildiğine dikkat çeken SOL Parti Bolu İl Başkanı Dilara Kurtuluş mesajında şunlara yer verdi:

“Beceriksiz, liyakatsiz, boğazına kadar yolsuzluğa batmış kadroların yönettiği ekonomi çöktü. AKP-MHP iktidarı ülkenin tüm birikimlerine ve emekçilerin alın terine el koyarken halktan “sabır” bekliyor ve halkımız sadece açlığa mahkum ediliyor. AKP eliyle ülkenin tüm emekçileri güvencesiz çalışma koşullarına sermayedarların kar hırsıyla birlikte terk edilirken zenginler her 8 saniyede, bir asgari ücret kazanıyor. Diğer taraftan çocuklarımız tarikat yurtlarında geleceklerinden, kadınlar erkek şiddetiyle yaşamından ediliyor. Ülkenin tüm kamu varlıkları lime lime edilmişken; ağaçları, ormanları bu yağma düzeninde nefes almak için direniyor. Sabredecek tek bir saniye daha kalmadı, bu iktidara son vermek boynumuzun borcudur. Bu kötülük iktidarına, bu yağma ve talan düzenine karşı Bolu’da da tüm halkımızı emeğin en güneşli günü 1 Mayıs’ta omuz omuza vermeye davet ediyoruz.”

"İŞÇİ VE EMEKÇİNİN ÖRGÜTLÜ GÜCÜ BU YAĞMA VE SÖMÜRÜYE SON VERECEKTİR"
Sadece işçi ve emekçinin örgütlü gücü ile yağma düzenine son verileceğini belirten TKP Bolu İl Örgütü'nden Davut Ergün'ün mesajı şöyle:

“Bugün geçinemiyorsak, sefalet içindeysek, tehdit altındaysa kadınlar, çocuklar, insan ve doğa, emekçilerin yüzü gülmez hâle gelmişse, bilelim ki sömürü düzenidir tüm bunlara sebep!Ekmeğimizi kazanmak, hakkımız olanı almak, insanca yaşamak, yarınlara umutla bakabilmek, doğayla barışık, kardeşçe yan yana durabilmek için bu düzenden kurtulmalıyız.Bilelim ki sadece işçi ve emekçilerin örgütlü gücü bu yağma ve sömürüye son verecektir.Türkiye Komünist Partisi Bolu İl Örgütü, 1 Mayıs 2022 günü tüm işçi ve emekçileri İzzet Baysal Anıtı önünde bir araya gelerek sesini yükseltmeye, eşitlik ve özgürlük bayrağı altında birlik olmaya çağırıyor.Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışması" diyerek 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2022, 21:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER