BOLU'DA TARİHİ EVLER RESTORE EDİLECEK

Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün girişimleriyle, il genelindeki 14 tarihi konut sahibine restorasyon için 2 milyon 830 bin TL karşılıksız uygulama yardımı yapılacak.

BOLU'DA TARİHİ EVLER RESTORE EDİLECEK

Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne atana Hakan Doğanay, kentteki kültür, turizm ve sanat çalışmalarına başladı.Kentteki tarihi tescilli konutların restorasyonu için harekete geçen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,14 tarihi konutun restorasyonu için 2 milyon 830 bin TL karşılıksız uygulama yardımı yapılacağını duyurdu.

Konuya ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bakanlığımızın “Taşınmaz Kültür Varlıklarına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmeliği” kapsamında Bakanlığımızca tarihi tescilli konutlara karşılıksız proje yapım yardımı ve restorasyon uygulama yardımları yapılmaktadır. Bu kapsamda 2022 yılında İlimiz genelinde proje yardımına başvuran konut sahiplerinden projesi uygun görülen 1 konut sahibine 34 bin 934 TL proje yardımı, restorasyon projesi uygun görülen 14 konut sahibine de toplam 2 milyon 830 bin TL karşılıksız uygulama yardımının bu yıl içinde yapılması için konut sahipleriyle sözleşme imzalanmıştır. 2023 yılı için proje ve uygulama yardımlarına başvurular başlamış olup, proje yardımları için 14.10.2022, restorasyon uygulama yardımları için ise 30.12.2022 tarihine kadar tarihi tescilli konut sahiplerince Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze başvuru yapılması gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 02:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER