BOLU'DA ZAMLI YAĞ KUYRUĞUNDA BEKLEYEN YURTTAŞ:BU DURUMA NASIL YORUM YAPILABİLİR?

Bolu’da vatandaşlar zamlı yağı ayçiçek yağını yeni bir zamdan önce almak isteyen yurttaşlar, zincir market’in önünde sıraya girdi,içeriye alınmak için saatlerce bekledi. Sırada bekleyen bir vatandaş, “Zam gelmeden zammı yapıştırdılar. Bu duruma nasıl bir yorum yapılabilir?Komik mi, insanların çaresizliği mi? Hani ‘yorumsuz’ diye bir olay vardır ya bu gerçekten yorumsuz bir olay” dedi.

BOLU'DA ZAMLI YAĞ KUYRUĞUNDA BEKLEYEN YURTTAŞ:BU DURUMA NASIL YORUM YAPILABİLİR?

Özel Haber:Ahin ASLAN

Türkiye’de ekonomik krizin altında ezilen yurttaşlar, her an yeni zam gelecek mi korkusu ile yaşamını sürdürüyor. Türkiye genelinde yağ, un, şeker başta olmak üzere uygun fiyata gıda ürünleri satın almak için sıraya girerken Bolu’da durum tam tersi.

Bolu’nun en kalabalık mahallelerinden biri olan Borazanlar’da bulunan bir zincir marketin önünde sabah saatlerinden itibaren sıraya giren yurttaşlar, un, şeker ve yağ almak için saatlerce bekledi. Uygun fiyata yağ almak için sırada beklediği düşünülen vatandaşlar, zamlı yağ ve un almak için sırada beklediği öğrenildi.

4 TENEKE YAĞ BİRDEN SATIN ALDI
Marketin önünde ve çevresinde bekleyen vatandaşlar gruplar halinde içeriye alınırken çıkan yurttaşların un, yağ, şeker, makarna, toz deterjan ve tuvalet kağıdı aldığı görüldü. Market alışverişini tamamladıktan sonra dışarıya çıkan vatandaşlar, kapıda bekleyen diğer vatandaşlara ürünlerin fiyatı ile ilgili bilgi verirken bir vatandaşın 2 adet 18 litre ve 2 adet 5 litrelik yağ alması dikkat çekti.VATANDAŞLARDAN,BİRDEN ÇOK YAĞ ALANLARA TEPKİ
Gıda kuyruğunun olduğu kentlerden biri ise Bolu. Bolu’nun en kalabalık mahallelerinden biri olan Borazanlar’da bulunan bir zincir marketin önünde sabah saatlerinden itibaren sıraya giren yurttaşlar, uygun fiyata un, şeker ve yağ almak için saatlerce bekledi.

“İNŞALLAH ELLERİNDE PATLAR”
Marketin kapısında ve çevresinde bekleyen diğer vatandaşlar, kapıda bekletilmekten ve aynı üründen birden fazla alan vatandaşlara “Bu zamların suçlusu vatandaş. Herkes bir teneke alsa böyle olmazdı” diyerek tepki gösterdi.

Sırada bekleyen bir yurttaş, “Bizim yağ stoklarımız var. Bakanlık söyledi.Ama ne oluyorsa biz insanlar yapıyoruz. Herkes bir tane alsa böyle olmaz. İnşallah fiyatı düşerde çok alanların ellerinde patlar” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE NEYİ DOĞRU YAPIYORLAR?”
Bir kutu yoğurt almak için yaklaşık 1 saat boyunca kapıda beklediğini söyleyen bir vatandaş, “Zam gelmeden zammı yapıştırdılar. Bu duruma nasıl bir yorum yapılabilir?Komik mi, insanların çaresizliği mi? Hani ‘yorumsuz’ diye bir olay vardır ya bu gerçekten yorumsuz bir olay. Yoğurt almaya geldim. Herkes bir anda yağ aldı. Üstelik zamlı aldı. Geçen sene yazın 50 liraya yağ satılıyordu. Şuan 150 lira.Ondan önceki sene de 30 liraya satılıyordu.Dolar yüzde 60 arttı ama senin yağın yüzde 500 arttı.Türkiye’nin en büyük ayıbı ve acısı bu. Biz tarım ülkesiyiz.Türkiye, bütün Avrupa’nın tahıl ambarına sahip olacak bir ülke. Ama Rusya’ya ve diğer ülkelere bağlıyız. Hükümeti sabaha kadar eleştiririz. Ama bir o kadar da muhalefeti eleştiririz. Türkiye’de neyi doğru yapıyorlar. Hepimiz Allah’tan bekliyoruz ya her şeyi bu da ayrıca komik” dedi.

“ZAM GELMEDEN ZAM YAPILDI”
Bir başka vatandaş, “Zam olmadan önce zaten zor alıyorduk. Şimdi daha çok zorlanıyoruz. Zam gelmeden zam yapıldı. Asgari ücret ile geçinmeye çalışan insan ne yapacak? Ev geçindiren insanlar için bu zamlar çok kötü oldu. Asgari ücret arttırılmalı. Her akşam akaryakıta zam geliyor. Bu zamların durması lazım” diyerek tepki verdi.

Borazanlar Mahallesi'nde bulunan bir zincir marketin yağ reyonu

“YÜZDE 70 ZAM YAPILMIŞ”
Yağ kuyruğunda bekleyen bir başka vatandaş ise, “Yüzde 70 zam yapılmış yağa. Cuma günü akşam etiket fiyatlarına baktım 100 liraydı yağlar. Zammı yapmışlar. Millet alamasın diye mi yapmışlar bilmiyorum.Son iki aydan beri yapılan zamlardan dolayı insanlar alışveriş yapamadı. Marketlerin ciroları 4’te 3 oranında düştü. Şimdi savaşı bahane ettiler herkes marketlere saldırdı. İşverenlerin karı artıyor. Hep onlar kazanıyor. Bir yıldır yapılan yüzde 200 zamlar yetmiyormuş gibi. Çocuğu olanlar ne yapacak?” diyerek zamlara tepki gösterdi.

Ayrıca 3 zincir marketin çalışanlarından edinilen bilgiye göre bazı marketlerde yağın dün öğleden sonra bittiği,diğer marketlerde ise az sayıda yağın kaldığı öğrenildi.

Borazanlar Mahallesi'nde bulunan bir zincir marketin yağ reyonu

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2022, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER