BOLU'DAKİ KADI CAMİ,MÜZE OLARAK KULLANILMIŞ

Bolu İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan ve 1499 yılında Demirtaş’ın oğlu tarafından yapılan Kadı Camii’nin,  1934 yılında müze çevrildiği ortaya çıktı.

BOLU'DAKİ KADI CAMİ,MÜZE OLARAK KULLANILMIŞ

Bolu Kadı Camii, Büyükcami Mahallesi’nde 1499 yılında Demirtaş Paşa’nın oğlu Mehmet Bey tarafından yaptırıldıktan sonra 1944 yılında müze olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Bir süre kütüphane olarak kullanılan yapının, bitişiğinde kadılık bulunmasından dolayı Kadı Cami ismini aldı.  1999 depremi sonrası onarım görmüş ve minaresi restorasyona alınan caminin önce askeriyenin deposu olarak kullanıldığı daha sonra Milli Eğitim Bakanlığına devredilip kütüphane haline getirildiği ortaya çıktı. Demokrat Parti döneminde ise cami olmaktan çıkarılmasına dair kararname iptal edilebildi.

Kadı Camii
Bolu Merkez Büyükcami Mahallesi 6 pafta, 86 ada, 1 parselde yer alan cami mimari karakterine göre XVI. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Bolu Livası Salnamesi'ne göre eser, Demirtaş Paşazade Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Bir süre kütüphane olarak kullanılan yapı, bitişiğinde kadılık bulunmasından dolayı Kadı Cami ismini almıştır. Dikdörtgen planlı caminin mihrap bölümü beş kenarlı olarak dışa taşkındır. Kesme taştan inşa edilen cami düz ahşap tavanlıdır. Caminin ilk şeklinin kubbe örtülü bir ana mekan ve üç bölümlü son cemaat yerinden oluştuğu, kalan izlerden anlaşılmaktadır. Pencereleri dikdörtgen formlu, taş söveli ve demir parmaklıklıdır. Caminin eyvan şeklinde, sivri kemerli ve iki tarafı mihrabiyeli bir taç kapısı vardır. Basık kemerli cümle kapısının ahşap kanatları Osmanlı kündekari işçiliğinin güzel örneklerinden birisini teşkil etmektedir. Mukarnaslı mihrabı ve mimberi taştır. Kuzeybatı köşesinde 16 kenarlı minaresi bulunmaktadır. 1999 depremi sonrası onarım görmüş ve minaresi yenilenmiştir.

28 Kasım 1934 Akşam

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2021, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER