BOLU DEPREME HAZIR MI?SİGORTALI KONUT SIRALAMASINDA KAÇINCI SIRADA?

17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nin ardından uygulamaya konulan Zorunlu Deprem Sigortası'na tabi olmayan konut sayısı 7,4 milyon adede yaklaşıyor.Zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek iller arasında zirvede yüzde 96,6 ile Bolu yer alırken, onu yüzde 92,8 ile Yalova, yüzde 89,9 ile Sakarya, yüzde 89,6 ile Tekirdağ, yüzde 81,3 ile Bingöl izliyor.

BOLU DEPREME HAZIR MI?SİGORTALI KONUT SIRALAMASINDA KAÇINCI SIRADA?

Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de her geçen gün bu konuda bilinç artsa da henüz istenilen seviyeye ulaşılmış değil. Devletin güvence olarak sunduğu Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK), konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor.

SİGORTASIZ KONUT SAYISI 7,4 MİLYON ADEDE YAKLAŞTI!
Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının başladığı 27 Eylül 2000'den itibaren gerek kurum gerekse sigorta şirketleri, toplumda sigorta bilincini artırmak amacıyla çok sayıda kampanya düzenledi. Her ne kadar sigortalılık oranının artması için çalışmalara artıyor olsa bile Zorunlu Deprem Sigortası'na tabi olmayan konut sayısı 7,4 milyon adede yaklaşmakta.MARMARA EN FAZLA İLGİ GÖSTEREN BÖLGELERİN BAŞINDA
DASK verilerine göre, Türkiye'de en yoğun kentleşmenin yaşandığı ve 6 milyon 15 bin konutun yer aldığı Marmara, yüzde 69,8'lik oranla deprem sigortasına en fazla ilgi gösteren bölgelerin başında geliyor. Bölgedeki konutların 4 milyon 201 bin adedinin sigortası bulunuyor.SİGORTALI KONUTTA EN YÜKSEK ORAN BOLU, EN DÜŞÜK HAKKARİ'DE
Zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek iller arasında zirvede yüzde 96,6 ile Bolu yer alırken, onu yüzde 92,8 ile Yalova, yüzde 89,9 ile Sakarya, yüzde 89,6 ile Tekirdağ, yüzde 81,3 ile Bingöl izliyor. Depremin yıkıcı etkisinin derinden hissedildiği illere bakıldığında Kocaeli'deki konutların yüzde 71,6'sının, Düzce'de yüzde 80,1'inin, İstanbul'da yüzde 69,4'ünün, Elazığ'da yüzde 53,6'sının, Van'da yüzde 63,5'inin, İzmir'de ise yüzde 63,4'ünün sigortalı olduğu görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER