BOLU VALİSİ KILIÇ İLE TANJU ÖZCAN ARASINDA GERGİNLİK

Bolu Belediyesi tarafından kentin çeşitli noktalarında bulunan bilboardlara astırılan kurban bağışı afişleri Belediye Başkanı Tanju Özcan ile Bolu Valisi Erkan Kılıç arasında gerginliğe neden oldu.

BOLU VALİSİ KILIÇ İLE TANJU ÖZCAN ARASINDA GERGİNLİK

Bolu Belediyesi’nin kurban bayramı öncesi kentin çeşitli noktalarındaki bilboardlara astığı kurban bağışı afişleri Bolu Valisi Erkan Kılıç’ın talimatıyla kaldırıldı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,belediye binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Vali Kılıç’ın aldığı kararın anayasa aykırı olduğunu vurgulayan Özcan, “Bolu Valisi Erkan Kılıç göreve gelir gelmez ilk olarak kentte yaşayan mültecilerin ülkelerine dönmeleri yönünde çağrıda bulunduğumuz Arapça yazılı bilboardları kaldırdı. Yazılı bir tebligatta ortada yok. Polisi arıyor kaldırın diyor. Bolu’ya yeni gelmiş bir valinin halkın hislerine tercüman olan bir belediye başkanının afişini hiç bir yazılı gerekçe olmaksızın, yazılı bir talimat olmamasına rağmen kaldırmaya ne hakkı var” dedi.

“Bolu Belediyesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir kurumudur” diyen Özcan, “Vali bey beni nüfus müdürü, tapu müdürü gibi valiliğe bağlı biri zannediyor galiba. Bu anayasa bilmemezliktir. Bolu Belediye Başkanı halk tarafından seçilir, valiler ise atanır. Biz devleti temsil eden valilere hep saygı gösterdik. Ancak devletin valisi de beni kendi memuru gibi göremez. Böyle bir hakkı da böyle bir haddi de yok. Açsın anayasayı okusun” ifadelerini kullandı.

Bolu Valisi Erkan Kılıç ise yaptığı yazılı açıklamada, yardım toplama faaliyetinin bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisinden, bir ilçenin sınırları içinde ise o ilçenin Kaymakamından izin alınması gerektiği vurgulandı.

İzin alınmadan yardım toplama girişiminde bulunulduğu belirtilen açıklamada, "İzin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır.” hükmü gereğince Valiliğimizce işlem gerçekleştirilmiştir" denildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2022, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER