BOLU,29 EKİM'DE KARADERE SULARINA KAVUŞACAK

BOLU,29 EKİM'DE KARADERE SULARINA KAVUŞACAK

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Bolu’nun Karadere sularına kavuşacağı müjdesini vererek, “Regülatörümüz bitmek üzere. 15 Ekim’de su verme deneme işine başlayacağız.” dedi.

Program ve açılışlara katılmak üzere Bolu’ya gelen Bakan Yardımcısı Metin, //www.ozgurbolu.com/’ya konuştu. Kentin içme suyu ihtiyacını karşılayacak Karadere suları ile ilgili son gelişmeleri açıklayan Metin, “Bolulu hemşehrilerim beni iyi tanır. Bulunduğumuz makamda, Bolu’ya her gelişimizde bir müjde verdim. Karadere Tüneli ile ilgili müjdeyi de paylaşmak istiyorum. Uzun yıllardan bu yana Bolu, kuyu suyu içiyordu. Ardından bizim dönemimizde arıtma tesisi yapıldı. Gölköy, içme suyu barajı olarak kullanılmaya başlandı. Gölköy’den bastığımız suyu arıtarak şehre veriyoruz. Ama Bolu, yüzde 65’i ormanlarla kaplı doğasıyla gölleriyle dünyaca ünlü bir şehir. Dolayısıyla bu şehre kaynak suyu yakışır” dedi.

TESİS DEVLETTEN, İŞLETME BELEDİYE
Karadere Tüneli’nde 15 Ekim’de başlayarak 10 günlük deneme yapılacağını açıklayan Metin, “Bu şehirde yaşayan vatandaşlarımıza kaynak suyu içirmek lazım dedik ve bir proje başlattık ve sonuna geldik. Regülatörümüz bitmek üzere. 15 Ekim’de su verme deneme işine başlayacağız. 10 gün deneme yapacağız. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Karadere sularını Bolu halkı ile buluşturacağız. Türkiye’de içme suyu sorumluluğu belediyelere ait. Ancak DSİ olarak biz belediyelere destek veriyoruz. İçme suyu tesisini devlet olarak biz yapıyoruz belediyeye devrediyoruz. İşletmesini belediye yapıyor. Karadere suları için Bolu Belediyesi ile DSİ’nin ortak çalışması mevcut. 29 Ekim’de anlamlı bir açılış yapmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER