BOLU’DA 20 KATA NASIL İZİN VERİLDİ?

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan tüm kentlerde yapı güvenliği tekrar tartışma konusu haline geldi.

BOLU’DA 20 KATA NASIL İZİN VERİLDİ?

Kahramanmaraş merkezli depremlerde açıklanan son resmi verilere göre 41 binin üzerinde insanımız yaşamını yitirdi, on binlerce bina ya yıkıldı ya da kullanılamaz hale geldi. Başta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm yetkililer yaşanan yıkımın sorumluluğunu sadece gerçekleşen depremin büyüklüğüne teslim ederken, meslek odaları ve bilim insanları yıllardır alınmayan tedbirlerin gerekçesini soruyor.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerini yaşayan, birinci derece deprem bölgesi Bolu’da ikamet eden yurttaşlar, son depremlerin ardından oldukça tedirgin.

AKP iktidarda bulunduğu yirmi seneyi aşkın dönemde, meslek odalarına karşı cephe alıp, yetkili bilim insanlarınca afetlere hazırlık için dile getirilen nice çağrıyı görmezden geldi. Kentleşme ve yapılaşma kararları son çeyrek asırda, yaşanan tüm kayıplara ve afetlere rağmen, irili ufaklı sermayedarların çıkarları doğrultusunda belirlendi ya da ‘kentsel dönüşüm’ adı altında yeni sermaye güçlerine salık verildi.

AKP GİTTİ, DEĞİŞTİ Mİ?

1999 depremlerinin hemen ardından seçilerek Belediye Başkanı olarak göreve başlayan A. Yılmaz’ın, görevde bulunduğu süre zarfında yaşanan depremlerin yıldönümünde “Bir daha yaşanmasın” diyerek yaptığı açıklamaların ardından “Eksiklerimizi tespit etmek büyük önem taşıyor” şeklindeki ifadelerini tüm kamuoyu hatırlayacaktır. Fakat yaklaşık 15 senelik AKP yerel iktidarında Bolu için yapı güvenliğine dair herhangi bir girişim olmadığı herkes tarafından bilinmekte.

2019 yerel seçimlerinde, halkın merkezi iktidara duyduğu öfkenin birikimiyle Bolu’da yerel yönetimin başına geçen Tanju Özcan’ın kamuoyu tarafından A.Yılmaz politikalarının karşısında hizmet sunacağı, bilim ve tekniğin gerekliliklerini yerine getireceği düşünülüyordu.

Öyle olmadı.

Yakaladığı sosyal medya etkileşimlerini halkın taleplerinin üzerinde gördüğü düşünülen Özcan da yaklaşık dört yıllık yerel yönetim deneyiminde, başta deprem olmak üzere afetler için alınması gereken tedbirleri ‘siyasi’ sonuçları için değerlendirdi ve kalıcı bir adım atmadı.

20 KAT VE ÇIKARILACAK DERS

1999 depremlerinden yerel yönetimlerce ders çıkarılmadığı kadar, meslek örgütlerinin dinlenmediği kesin. Üstüne üstlük AKP’li Yılmaz ve CHP’li Özcan yönetimindeki belediye meclis üyelerince imza atılan, emsal artışıyla birlikte herhangi bir olası depremin etkileri gözetilmeksizin alınan kararlar ortada.

Son yaşanan depremler kimileri için şov meselesine dönüşmüşken ve halkın yapı güvenliği endişesi büyümeye devam ediyor. Yakın zamanda Borazanlar Mahallesi’ndeki bir kamu arazisine 55 metre yani 20 kat izin veren Bolu Belediyesi meclis üyelerinin bu kararı da kamuoyu tarafından tekrar sorgulanmaya başlandı. Yaşanan depremlerin ardından, Borazanlar Mahallesi’ndeki kamu arazisinin yanı sıra, benzer emsal artışıyla sağlanan bina yükseklik izinlerinin tekrar Belediye Meclisi gündemine getirilip getirilmeyeceği ise merak edilen konuların başında geliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER