BOLU’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR

Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen üst yapı çalışmalarında yaşanan plansızlıklara yurttaşlar isyan etti. Yaşanan plansızlıklar ise akıllara Bolu Belediyesi önceki dönem başkanlarından A. Yılmaz’ın çalışmalarını getirdi.

BOLU’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR

Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Bolu’nun çeşitli mahallelerinde yürütülen üst yapı ve ‘yenileme’ çalışmaları nedeniyle mağdur olan esnaf ve yurttaşlar isyan etti. Yurttaşlar yapılan çalışmaların plansız yürütüldüğünü ve kamu kaynaklarının boşa harcandığını iddia ediyor.

HALKIN VERGİLERİ BOŞA MI GİDİYOR?

İzzet Baysal Caddesi’nde henüz kullanım ömrünü tamamlamamış aydınlatma direklerinin yerine yenileri takılırken, cadde üzerinde rengarenk boyanan asfaltın çok kısa sürede solması Bolu Halkının vergileriyle yapılan çalışmaların niteliğini sorgulanır hale getirdi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz nedeniyle zor günler yaşayan esnafsa, Belediye tarafından yürütülen çalışmalar sonucu iş yapamaz hale geldi. Kapanan yollar, zamanında bitirilmeyen çalışmalar ve üst yapı için birer şantiyeye dönüştürülen sokaklar esnafın yurttaşa erişimini kısıtlıyor. 

KAYNAKLARIN KULLANIMINDA ÖNCELİKLER NELER?

Kimi meslek örgütü temsilcileri tarafından Bolu alt yapısının henüz yeterli olmadığı vurgulanırken, kaldırım ve yol çalışmalarına öncelik verilmesi Bolu Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalarda kullanılan kaynakların boşa gideceği endişesini arttırıyor. Diğer taraftan öncelikli olmayan kimi üst yapı çalışmalarında harcanan kaynakların, deprem kenti olan Bolu’da afet öncesi hazırlıklara aktarılması gerekliliği uzmanların görüşleri arasında yer alıyor.

ARAÇ SAYISI ARTIYOR, PARK ALANI AZALIYOR

Cumhuriyet Caddesinde genişletilen kaldırımlarla birlikte yayalar rahat ederken, yeni düzenleme sonrasında otopark alanların daraltılması sürücüleri zor durumda bıraktı. Birçok sürücü, kent merkezinde herhangi bilgi verilmeden kapatılan ara sokaklar nedeniyle ulaşımda güçlükler yaşıyor. Diğer taraftan alternatif üretilmeden, gerek Belediye eski katlı otoparkının yıkılması, gerekse kaldırım genişletme çalışmaları nedeniyle yol kenarı araç park alanlarının daraltılması kent merkezinde park yeri bulma işini sürücüler için zorlaştırıyor. Bolu’da trafiğe kayıtlı araç sayısı artarken, otopark sorunu da yürütülen çalışmaların plansızlığı nedeniyle büyüyor.

A.YILMAZ’DAN KALMA BİR ALIŞKANLIK: YAP-BOZ

Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen kaldırım yenileme çalışmaları kapsamında her mahallede farklı bir uygulama söz konusu. Kimi mahallelerde kaldırımlar için beton baskı yöntemi uygulanırken, kimi mahallerde parke taşı ve kimilerinde ise kaldırımlar için asfalt baskı yöntemi uygulanıyor. Hangi uygulamanın daha kalıcı olacağı ise merak konusu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER