BOLUNUNSESİ GAZETESİ'NE YAPILAN SİBER SALDIRILARA İLİŞKİN 'BAĞIMSIZ BATI KARADENİZ GAZETECİLER CEMİYETİ''NDEN KINAMA

Bağımsız Batı Karadeniz Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından BolununSesi Gazetesi’ne yönelik gerçekleştirilen siber saldırılara ilişkin yapılan açıklamada, “Bizden-Sizden ayırımı yapmadan BolununSesi Gazetesi’nin haber alma ve verme özgürlüğüne yapılan siber saldırıları kınıyoruz” ifadelerine yer verildi.

BOLUNUNSESİ GAZETESİ'NE YAPILAN SİBER SALDIRILARA İLİŞKİN 'BAĞIMSIZ BATI KARADENİZ GAZETECİLER CEMİYETİ''NDEN KINAMA

28 Haziran Pazartesi günü başlayıp, bir haftadır devam etmekte olan siber saldırılar nedeniyle BolununSesi Gazetesi’nin yayınları kesintiye uğramaya devam ediyor. BolununSesi internet gazetesine yönelik gerçekleştirilen siber saldırılar nedeniyle yazılı bir açıklamada bulunan Bağımsız Batı Karadeniz Gazeteciler Cemiyeti, yapılan siber saldırıları kınadığını ve basın özgürlüğüne yapılan herhangi bir saldırının, demokrasinin kendisine yapılan saldırı olduğunu vurguladı.

“BolununSesi Gazetesi’nin internet sitesine yapılan siber saldırıları kınıyoruz!” başlığı ile yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“GAZETECİLER VE MUHABİRLER ÇEVRİM İÇİ SALDIRILARA MARUZ KALMAKTADIR”
Geçmişte gazetecilere yapılan fiziksel saldırılar gibi, dijitalleşen dünyamızda farklı tehdit unsurları da beraberinde gelmiştir. Gazetecilere karşı başlatılan siber saldırılar gittikçe şiddetlenmeye başladı. Gazetecileri baskı altına almak için sosyal ağları kullanmak giderek Gazeteciler ve muhabirler, hem izole edilmiş sosyal medya kullanıcılarından, hem de yüksek oranda organize olmuş ağlardan gelen saldırılara sık sık çevrim içi saldırılara maruz kalmaktadır.”


“SİBER SALDIRILARI KINIYORUZ”
“Bu saldırılar mağdurları susturmak ve sessizleştirmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla, gazetecileri hedef alan çevirim içi nefret söylemi ve siber zorbalık, toplumsal saldırılara dayalı basın özgürlüğü ve demokratik değerlere dayanan bir konudur. Basın özgürlüğüne yapılan herhangi bir saldırı, demokrasinin kendisine yapılan saldırıdır. Bağımsız Batı Karadeniz Gazeteciler Meslek Örgütü olarak, Bizden-Sizden ayırımı yapmadan BolununSesi Gazetesi’nin haber alma ve verme özgürlüğüne yapılan siber saldırıları kınıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2021, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER