BU BELEDİYE BİR HARİKA!

2019 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilerek göreve başlayan Belediye Başkanı, geride bıraktığı yaklaşık 27 aylık çalışma döneminde halkçı belediyecilik anlayışıyla yürütülen kent yönetiminde Avrupa’daki örneklerini dahi geride bıraktı! Tanju Özcan'ın yaklaşık 27 aylık süre içinde ne tür çalışmalar yaptığını hep beraber inceleyelim!

BU BELEDİYE BİR HARİKA!

Haber: Kral ŞAKİR

BU DAHA BAŞLANGIÇ!

Dil, din ve ırk gözetmeksizin tüm yurttaşları kucaklayacağını ifade ederek göreve gelen Başkan, Kentsel Adalet ve Eşitlik Şube Müdürlüğü’nü kurdu. Müdürlüktemsilcisi ise kentte yaşayan tüm insanlar için temel insan hakları ve sosyal adalet değerleri nazarında; birbirine saygı, eşitlik ve kentlilerin bireysel haysiyetlerini sağlamaya yönelik faaliyetler yürüteceklerini ifade etti.ÖZGÜR BASIN KIRMIZI ÇİZGİMİZ
AKP’li Belediye Başkanının geçmişte basına uyguladığı baskı dönemi artık mazide kaldı. Mevcut Başkan Türkiye genelinde hissedilen yandaş basın furyasının kentimiz sınırlarında söz konusu dahi olamayacağını belirtti. Tehditkâr reklamcılık anlayışı ile firmalardan düzenli ücret toplayanları, düzenli olarak belediye bütçesinden nemalananları gayet iyi bildiklerini ifade eden Başkan: “Şeffaf, demokratik ve öz yönetimci anlayışımızla birlikte kentli gerçek, eleştirel ve doğru basından haber almayı sürdürecek. Artık basına ambargo gibi ortaçağ alışkanlıkları mazide kaldı. Bizim yönetimimizde tüm basın kesimleri, doğru olan herşeyi özgürce ifade edebilecek, çünkü biz reklamcı gazeteler değil, gerçek gazeteler istiyoruz. Ancak böylelikle diğer kentlerin özgür basın inşasına örnek teşkil edebiliriz. Basın bizim kırmızı çizgimiz.” dedi.GEÇMİŞİN YÜKÜNÜ YURTTAŞIMIZ TAŞIMAYACAK!
AKP’li Belediye yönetiminde başta Akademik Meslek Odaları olmak üzere, kentin büyük tepkisine rağmen kamu kaynaklarının heba edilmesi artık mümkün değil. Belediye Başkanının iddiası ise büyük. Başkan “Devr-i Sabık yaratmayacağız gibi ifadelerle geçmişin hatalarının üstünü örtülmesine müsaade etmeyeceğiz. Geçmişte bunca itiraza rağmen, insanlarımız alın terinin ranta kurban edilmesini kabul etmiyoruz. Nasıl ki yerel yönetimimiz sırasında yapılacak en ufak yanlış bir harcamanın hesabının sorulması gerektiğini söylüyorsak, bizde geçmişin hakkını arayacağız.” dedi. Öncelikle geçmişin tüm hatalı projelerini toplum önünde ifşa edeceklerini söyleyen Belediye Başkanı, tüm hukuksal zeminlerde bu rantsal girişimlerin hesabını muhakkak soracaklarını belirtti.TEK ADAM DÖNEMİ BİTTİ
AKP’li Belediye Başkanı döneminde kent nüfusunun büyük bir bölümü, sadece bir kişinin verdiği kararlarla kentin yönetilmesinden oldukça rahatsızdı. Kent demokrasinin paydaşları, meslek odaları, siyasi partiler artık tüm görüş ve önerilerini Belediye tarafından oluşturulan koordinasyon merkezlerinde ifade edebiliyor. Ülkede Başkanlık Sistemi ile tek adam maceracılığının peşinden sürüklenerek açığa çıkan yerel yönetim anlayışının doğru olmadığını söyleyen Belediye Başkanı “Bırakın Belediye üst yönetimini, belediye meclis üyelerinin tamamının yapacağımız çalışmalarda oy birliğiyle karar vermesi yeterli değildir. Gerek teknik olarak doğruluğu, tüm koordinasyon merkezlerimizde istişare edilmiş projelerimizin tamamı aynı zamanda kamuoyu nezdinde kabul görmelidir. Ancak böylelikle gerçekçi ve çoğulcu bir yönetimi hayata geçirmiş olabiliriz.” dedi.RANTSAL İMAR DÜZENLEMELERİNE BU KENT ARTIK TANIKLIK ETMEYECEK
Geçmiş Belediye Yönetimlerinde gündeme gelen kişiye özel imar düzenlemeleri ve mevzuat değişiklikleri artık bu belediye yönetiminde mümkün olmayacak. Aynı imar adası içerisinde yer alan özel mülkiyet sahipleri arasındaki gelir seviyesi farkını dahi dikkate alan mevzuat düzenlemeleri sayesinde kişisel çıkarlar uğruna kent toprakları heba edilmeyecek. Belediye Başkanının sloganı ise gayet net: ‘Rantçılar dışarı!’ALT YAPIDA BİR İLK!
27 ayı geride bırakan yerel yönetimin alt yapı çalışmalarından kentlilerin birçoğu rahatsız. Söz konusu rahatsızlığı Belediye Başkanına sorduk. Başkan “Evet, hummalı gece gündüz bitmeyen bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışma esnasında yurttaşlarımızın duyduğu rahatsızlığı azaltmak için tüm ekiplerimiz seferber. Fakat tüm koordinasyon merkezlerimizde tartıştığımız üzere, bu kentin maalesef alt yapısı çok kötü durumda. Bizler yönetime geldiğimizde kentin teknik durumunun farkındaydık. Sadece seçim derdinde olsaydık tüm çabamızı geçmiş yönetimler gibi üst yapı için yoğunlaştırabilir, her yere kavşak yapabilir, mütemadiyen her köşeyi çiçeklendirebilirdik. Fakat yapılan ve maliyeti milyonlarla ifade edilen üst yapı çalışmalarının mağduriyetini maalesef halkımız yaşıyor. Yağışlar sonrasında taşan kanalizasyonlar, imar ve alt yapı hatalarından dolayı kot altında yaşanılan su baskınları ve taşkınlar sadece göz önündeki örnekler. Buna ilave olarak en ufak bir iletişim hattı için üst yapının zarar görmesi de cabası. Artık tüm alt yapı hizmetleri bu çalışmalarla birlikte hayata geçireceğimiz tüneller aracılığıyla olacak. Bu tüneller alt yapının tüm değişkenleri içinde barındıracak ve belki yüzyıllarca üst yapıya kazma vurma gereksinimi olmayacak. Böylelikle yurttaşlarımızın vergileriyle inşa ettiğimiz kentlerimiz sadece şuan yürüttüğümüz alt yapı çalışmasına tanıklık edecek. Bizler sonraki seçimin derdiyle iş yürüterek çeşitli yüklenici firmaların zenginliğine değil, yaşanabilir sahici bir kent geleceğine inanıyoruz. Dolayısıyla halkımızdan verdiğimiz rahatsızlık için tekrar özür diliyor, güzel bir kente ulaşmak için tekrardan sabırlarını rica ediyoruz.” dedi.

SİYASAL MANİPÜLASYONLAR VE TAKIYYE BELEDİYELERİN İŞİ DEĞİLDİR!
D-100 karayolu üzerinde Kent Belediyesi tarafından yapılan İzzet BAYSAL ve Mustafa Kemal Atatürk portreleri ismi belirlenemeyen kişilerce geçtiğimiz gece yarısı tahrip edilmek istenmiş, kolluk güçlerinin müdahalesiyle tahribatın önüne geçilmişti. Konu hakkında Belediye Başkanı ile görüştük. Başkan “ Yönetime geldiğimiz ilk günden beri bize çeşitli kişiler, yok şu geçmiş siyasinin portresi yapılsın, yok şu siyasi figürün resmi olsun gibi gerçekçi olmayan ve siyasi manipülasyona dayalı taleplerle geldiler. Tamamını reddettik. Sebebi de gayet netti, biz seçim kaygısıyla takıyye derdine düşecek bir topluluk değiliz. Şimdi soracaksınız, bu kentte Atatürk ve İzzet Baysal’ı sevmeyen yok mu? Elbette olabilir, herkes her görüşe icabet etmek zorunda değil. Ama biz, bizim için, kent için çok değerli olan bu iki ismi, büstleştirmek derdiyle resmetmedik. Ülkemizde unutturulmaya çalışılan kurtuluş mücadelesinin, eğitim hakkının, sağlığa ulaşımın, halkçılığın, laikliğin, kardeşliğin, en basit olarak vicdanın hafızalardaki yeri eksilmesin diye resmettik.” dedi.İLK KEZ BELEDİYE BÜTÇESİ İLE BİLİM AKADEMİSİ!
Belediyeden bir ilk daha. Pandemi döneminde eğitime erişim kısıtı yaşayan çocuklarımız için, 40 kişiyi aşan dersliklerde eğitim görmeye zorlanan gençlerimiz için artık Bilim Akademisi temelleri atılıyor, üstelik sadece Belediye Bütçesiyle! Nüfusa oranla kişi başına düşen ibadethane sayısında ilk beşte yer alan kentimizde bu sefer eğitim seferberliği Belediye tarafından başlatıldı. Eğitime erişim hakkı engellenemez diyen Belediye Başkanı laik, bilimsel ve nitelikli eğitimin tüm kent gençlerini kapsayacak şekilde ücretsiz olarak hayata geçireceklerini ifade etti.

BAZEN SADECE DOGRUYU YAZMAK DA YETMEZ!

BELKİ HAYAL AMA

HEPİMİZ İÇİN MEDYA14

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER