"BU ÜLKEDE YAKIT DÜŞMEDİĞİ SÜRECE HİÇBİR ŞEYİN FİYATI DÜŞMEZ"

Akaryakıt zamlarından sonra Bolu’da damacana su fiyatları yaklaşık yüzde 100 oranında zamlandı. Suyun ortalama 20 liradan satıldığını söyleyen satıcılar, akaryakıt fiyatları düşmeden hiçbir şeyin fiyatının düşmeyeceğine dikkat çekti.

"BU ÜLKEDE YAKIT DÜŞMEDİĞİ SÜRECE HİÇBİR ŞEYİN FİYATI DÜŞMEZ"


Özel Haber:Ahin ASLAN

Bolu’da yılbaşından önce ortalama 11 liradan satılan 19 litrelik damacana suyu, akaryakıta gelen zamlardan sonra 27,5 liraya kadar çıktı. Bolu’da hizmet veren dağıtıcı firma sahipleri, akaryakıt ücreti düşmeden damacana suyun ücretinde de herhangi bir düşüşün yaşanmayacağını belirtti.

Bolu’da bayiliği bulunan Erikli markasından alınan bilgiye göre 19 litrelik damacana suyun fiyatının 3 ay içerisinde 21 liradan 27 buçuk liraya çıktığı öğrenildi.

“NERESİNDEN TUTARSAN TUT ELİNDE KALIYOR”
Fuska suyun Bolu’da bulunan dağıtıcı firma sahibi, “Ben suyu 22 liradan satıyorum. Ama 19 liradan veren var, 27 liradan veren var. Maliyeti karşılayamayıp batan, kapatan var. Neresinden tutarsan tut elinde kalıyor. Yılbaşından bu yana akaryakıta gelen zamlar yüzünden maliyetler aldı başını gidiyor. Ne diyelim ki? Bu ülkede yakıt düşmediği sürece hiçbir şeyin fiyatı düşmez. Günde ortalama 70-120 arasında satıyoruz.Bu maliyetlerde batmamak büyük başarı. Emekli maaşı 2 buçuk lira. Bin liraya evde otursan 600 lira yakıt parası versen ne yiyeceksin?” dedi.

KAR MARJI DÜŞTÜ

Hayat suyun Bolu’da bulunan dağıtıcı firma sahibi, 3 ay önce 11 liradan sattığı suyu şuan 22 liradan sattığını, artan maliyetler nedeniyle kar marjının düştüğünü söyledi.

“ZAM YAPMADIĞIM İÇİN VALİLİKTEN TEBRİK YAZISI GELDİ”
Taşkesti suyun Bolu’da bulunan dağıtıcı firma sahibi ise, “Ben 19 liradan satıyorum. Akaryakıt zamlarından etkilendik, zamlar olmasaydı daha iyi olurdu tabi. Benim imkanım var. Mesela nakliye arabası kendimin. Bolu merkezde 5 tane arabam Bolu içinde serviste. Ama arkadaşların nakliye aracı yok. Bende suyu Taşkesti’den taşısam damacana başına 4 lira zam yapmam lazım. Ama şimdi 1 lira ekliyorum. Ondan dolayı zam yapmıyorum. Millet zam yapmaya alışmış. Mazota zam geldiğinde hadi zam yapalım diyorlar. Günde ortalama 500 damacana satıyorum. Zamlar gelmeden önce 10-13 liraya satıyordum. Pandemi başladığında herkes zam yaptı ben yapmadım. Zam yapmadığım için valilikten bana tebrik yazısı geldi. Bende her şey normale döndüğünde zam yaparım”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2022, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER