ÇADIR DA YETMEYECEK!

Konaklama vergisine ilişkin yasal düzenleme, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, verginin uygulamasına ilişkin ayrıntıların yer aldığı tebliğ taslağını hazırladı.

ÇADIR DA YETMEYECEK!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağına göre, gerek acentalar üzerinden gerekse doğrudan konaklama tesisleri tarafından sunulan hizmetler vergi kapsamında olacak. Üstelik yurttaşlar çadır kurup konaklasa bile bu vergiden kaçamayacak.

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, termal tesis, misafirhane, yayla evi kamping gibi tesislerden yüzde 2 oranında konaklama vergisi alınacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu oranı bir katına kadar artırma, yarısına kadar indirme, bu sınırlar içinde farklı oranlar tespit etme yetkisi bulunuyor.

TÜM HİZMETLER VERGİ KAPSAMINDA

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetiyle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler konaklama vergisine tabi olacak.

Buna göre, geceleme hizmetiyle birlikte konsept olarak pazarlanmak ve/veya satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi tüm hizmetler konaklama vergisine tabi. Bu çerçevede, oda+kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil, ultra her şey dahil ve benzeri adlar altında pazarlanan ve/veya satılan ve tesis bünyesinde geceleme hizmetinin yanı sıra konsept kapsamında verilen tüm hizmetler verginin konusuna girecek.

Bu hizmetlerin bedeli ayrıca fiyatlandırılsa dahi vergiye tabi olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER