CHP'DEN ADAY ADAYI OLMAK İSTEYEN AHMET KURT:ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA KARAR VERDİM

Türkiye’de 2023 yılında yapılması beklenen seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden Bolu milletvekilliği için aday adayı olmak için çalışmalara başlayan Yaman Madencilik firmasının sahibi Ahmet kurt, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

CHP'DEN ADAY ADAYI OLMAK İSTEYEN AHMET KURT:ELİMİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA KARAR VERDİM

Özel Haber:Ahin ASLAN

Bolu’da geçtiğimiz aylarda CHP’den milletvekili aday adayı olacağını açıklayan Yaman Madencilik firmasının sahibi Ahmet Kurt, siyasete başladığı ilk günden itibaren yaşadıkları ve neden CHP Bolu milletvekili aday adayı olmak istediğini gazetemize anlattı.

Ahmet Kurt kimdir? Bize kendinizden biraz söz eder misiniz?

“Ben 5 Aralık 1961 yılında Ortanca (Ketmenli) Köyü Akçakoca, Düzce(Bolu) doğumluyum. Açık Öğretim Fakültesi 4 yıllık işletme bölümü mezunuyum. Köyünde çiftçilik ile geçinen 15 yıla yakın muhtarlık yapan rahmetli Çotuk Hasan'ın oğluyum.”

Sendikal ve siyasi faaliyetlere ne zaman başladınız?

“1984 yılında göreve Türkiye Elektrik Kurumu (TEK)'te göreve başladım. 2000’li yıllarda bir dönem Akçakoca SEDAŞ İşletme Müdürlüğü yaptım. 1977 yılından bu yana sol muhalefetin içinde yer aldım. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra askere alındım. 1990’lı yıllarda Türkiye'de memur sendikalarını kurmak için çalıştay toplantılarına katılıp diğer arkadaşlarla beraber memur sendikalarına kurduk. 1992 yılından 2007 yılına kadar oybirliği ile SEDAŞ, Köy Hizmetleri, Karayolları, DSİ, Bayındırlık, Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerinin bir fiil sendika il temsilciliğini yaptım. 1994 yılında Ankara 2 no’lu Ener-San Şubesi yönetiminde görev aldım. Ankara 2 no’lu Ener-San Şubesi, Türkiye'de ses getiren 17-18 Haziran 1995 Ankara-Kızılay eyleminin mimarıdır. SEDAŞ'ta çalıştığımız dönem SEDAŞ Sporu kurduk. Bir dönem SEDAŞ Spor Kulübü başkanlığı yaptım. 15 yıla yakın TEK Vakıf Başkanlığı’nda üyelerimize sosyal ve ekonomik katkılar sağladık.”

Bolu’da dahil olduğunuz Sivil Toplum Kuruluşu veya dernek var mı?

“1999 yılında 12 Kasım Depremi’nin arkasından o dönem Bolu Belediye başkanımız Sayın Yüksel Ceylan başkanlığında Kent Konseyi’ni kurduk. Kent Konseyi Düzce ve Bolu'da yaşayan tüm memur çalışanların il temsilciliğini yaparak Ankara'da rahmetli Başbakan Bülent Ecevit ve rahmetli başbakan Mesut Yılmaz'a sorunlarımızı ilettik. Bolu’da oluşturduğumuz Emek Platformu içinde dönemsel olarak KESK, Emek ve Demokrasi Platformu’nun dönem sözcülüğünde bulundum.”

Neden milletvekili olmak istiyorsunuz?

“Emekliyim, ticaretle uğraşıyorum. Bolu Yaman madenciliğin sahibiyim. Toptan ve perakende kömür işi yapıyorum. Doğalgaz kullanımı yaygınlaştıkça bizim de işlerimizin yoğunluğu azaldı.Kendime ve aileme zaman ayırmaya başladım.8-10 sene önce milletvekili olmayı asla düşünmedim. Artık zamanım var ve halkımız için çalışmak istiyorum.Bende bu ülkenin bir vatandaşı olarak elimi taşın altına koymaya karar verdim. Eğer partim uygun görürse vekil tayin edilen biri olacağım.Tüm sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirme konusunda kendime güveniyorum.90’lı yıllarda kendi maaşımla sendikal faaliyet yürüttüm, birileri bana ödül versin diye değil. O süreçte onu yapmam gerektiği için yaptım. Makam, mevki peşinde değilim,olmadım olmamda.

Şu an CHP, ADD ve Halkevleri üyesiyim. Vatandaşlarımız yoksulsa yoksulluğu paylaşırız, zenginse zenginliği paylaşırız. İktidar ‘aynı gemideyiz’ diyor ama onlar bu gemide güvertede,zevk sefa içinde. Biz kazan dairesinde kazanlara kömür atıyoruz. Amacım ve var olma nedenim, Atalarımızın ve silah arkadaşlarının canla kanla kurduğu bu cumhuriyetimizi ebediyen ileriye doğru, demokrasi,laik, eşitlik, özgürlük, sosyal adalet, hukuk ve barış yolunda geliştirmektir.Tam bağımsız Türkiye!”

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2022, 13:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
TACETTİN TORLAK
TACETTİN TORLAK - 1 yıl Önce

Yakışır sana kardeşim

SIRADAKİ HABER