CHP'Lİ VEKİL AÇIKLADI:BOLU'DA ORTALAMA KİRA 2 BİN 400

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in 81 ili kapsayacak şekilde çıkarttığı kira haritasına göre, Türkiye’de ortalama kira 4 bin 582 lira oldu.Bolu'da ise ortalama kira ücreti 2 bin 400 lira olduğu belirtildi.

CHP'Lİ VEKİL AÇIKLADI:BOLU'DA ORTALAMA KİRA 2 BİN 400

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in 81 ili kapsayacak şekilde il il ortalama kiraları çıkarttı. Buna göre Türkiye’de ortalama kira 4 bin 582 lira olurken Bolu'da ise ortalama kira 2 bin 400 lira oldu.

Araştırmaya göre Mayıs ayında Türkiye genelinde yeni kiralık konut kira fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 150 oranında artarken, konut kiralarında en çok artışın yaşandığı iller Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir ve Aydın oldu.

"KRİZ SONBAHARDA YENİ BİR BOYUT KAZANACAK"
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirterek şöyle konuştu:

Kriz sonbaharda yeni bir boyut kazanacak. Gençler, öğrenciler hali hazırda yurt bulamıyor, geçen sene barınamıyoruz diye seslerini duyurmaya çalışıyordu. Bu yıl okula yeni başlayanlar fahiş kira fiyatları ve yurt fiyatları ile karşı karşıya kalacak. Geçen seneden çok daha ağır bir şekilde öğrencileri etkileyen bir tablo ile karşı karşıyayız.

Kira artışlarının temel sebebi sağlıklı, nitelikli, kaliteli konut arzı eksikliği. 20 yıldır AKP’nin inşaat ve konut politikası belli. Rant. Ne yaptılar? Düşük gelir gruplarının arazilerin, yaşadıkları toprakları aldılar, belli şirketlere verdiler, dev bir rant ürettiler, bu şirketler de üst gelir gruplarına rezidans tipi konut sundu. Sonra rantı paylaştılar, zenginleştiler.

Artan fiyatlar ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Kiracıların yüzde 40’ı ev sahibi ile sorun yaşadığını söylüyor. Bu duruma acil müdahale edilmezse kış ayları gelmeden ağır bir sosyal sorun yaşanacak. Çözüm ne? AKP’ye sesleniyorum akıl ve mantık dışı ekonomi politikasına son verin. Ekonomi biliminin gereklerini yapın. Vatandaşlık satışını da bitirin. Bu ülkenin insanları kendi vatanında evsiz kaldı. 21’inci yüzyılda bu ülkeye hem gıda hem barınma krizi yaşatan iktidar olarak tarihe geçtiniz. Bu krizi daha da derinleştirmeyin.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER