CHP VE SOL PARTİ'DEN ORTAK AÇIKLAMA

CHP ve Sol Parti, Trabzon’da yüksek elektrik faturalarına tepki olarak enerji şirketlerinin kamulaştırılmasını talep etti.Yapılan basın açıklamasında, “Enerji bir insan hakkıdır ödeme güçlüğü çekenlerin elektriği doğalgazı ve suyu kesilmemelidir. Kalıcı çözüm için enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır. Enerji bugün kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL olan fatura anında 25 TL’ye düşecektir" denildi.

CHP VE SOL PARTİ'DEN ORTAK AÇIKLAMA

Trabzon’da CHP Düzköy İlçe Başkanlığı ve SOL Parti Düzköy İlçe Başkanlığı, enerji şirketlerinin kamulaştırılmasını talep etti. Basın açıklamasını SOL Parti Düzköy İlçe Başkanı Yakup Civelek okudu.

Açıklamada, “Enerji bir insan hakkıdır ödeme güçlüğü çekenlerin elektriği doğalgazı ve suyu kesilmemelidir. Kalıcı çözüm için enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır. Enerji bugün kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL olan fatura anında 25 TL’ye düşecektir" denildi.

Civelek, şunları söyledi:

“Bu kış böyle geçmez bu faturalar ödenmez enerji şirketlerinden davacıyız. Enerji şirketleri daha çok kâr etsin diye elektrik faturalarımızı ikiye üçe katladılar tükettiğimiz elektriğin kat ve kat fazlasını ödemek zorunda bırakılıyoruz bu adil olmayan faturaları reddediyoruz. SOL parti olarak diyoruz ki hayat pahalılığının altında zaten geçinemeyen milyonlar olarak bu faturaları ödeyecek gücümüz de yok. 2021 yılında 5 milyon ailenin elektriği kesilmiş zamlar sonrasında bu oran ikiye üçe katlanmıştır.

Zamlar derhal geri çekilmelidir. Elektrik yardım uygulamasında 150 kilovat sınırı aylık 230 kilovata yükseltilmelidir. Konutlarda elektrik doğalgaz ve suya yansıyan KDV sıfırlanmalıdır. Enerji bir insan hakkıdır, ödeme güçlüğü çekenlerin elektriği doğalgazı ve suyu kesilmemelidir. Kalıcı çözüm için enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır. Enerji bugün kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL olan fatura anında 25 TL’ye düşecektir.

'ENERJİ ÜRETİMİ KAMU HİZMETİ OLARAK DOĞA VE YURTTAŞ YARARINA YAPILMALIDIR'

İnsanlığın ve doğanın ortak mirası olan enerjinin üretim maliyeti yoksul halkın ve doğanın sırtından alınmalıdır. Emeğimizi ve doğanın zenginliğini enerji şirketlerine akıtmaktan vazgeçilmelidir. İklimin, gıdanın, yaşamın geleceğini korumak mümkün. Enerjiyi, temiz, ucuz, sağlıklı, güvenli üretmek ve tüketmek istiyoruz. Bunu istemeyen enerji şirketleridir. Bu nedenle, enerji şirketleri hemen kamulaştırılmalıdır. Enerji üretimi, kamu hizmeti anlayışıyla, bedelsiz, katılım payı temelinde, doğanın ve yurttaşların yararına yapılmalıdır.

'ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA'

Türkiye'nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayışın egemen kılınarak, özelleştirmelerle yağmalanan yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır. SOL Parti kamucu bir dönüşüm için mücadele ediyor; omuz omuza verelim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER