CHP’DE ‘SAĞ EĞİLİM’ KRİZİ

Ülkenin en kritik seçimlerinden birine gidilirken seçime girecek siyasi partiler 28. Dönem milletvekili kesin adaylarını YSK’ye sundu. Birçok ilde gösterilen adaylar parti tabanlarında tartışma konusu olurken, CHP’nin Bolu listesine gelen tepkiler gecikmedi.

CHP’DE ‘SAĞ EĞİLİM’ KRİZİ

Türkiye yakın zamanın en kritik seçimlerinden birine gidiyor. 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarının oylanacağı seçim öncesi açıklanan kesin adaylar hemen hemen tüm partilerde tartışma konusu oldu.

Altılı masada yer alan dört siyasi parti adaylarının CHP listelerinden gösterileceği geçtiğimiz günlerde deklare edilmişti. Ama AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında muhalefetin en güçlü adayı olarak gösterilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisi CHP’den YSK’ye sunduğu milletvekili adayları başta Bolu olmak üzere ülke genelinde çok büyük rahatsızlık yarattı.

‘SERMAYENİN İKTİDARLA BARIŞIK TEMSİLCİSİ ATEŞ 1. SIRA’

Geçmişte AKP saflarında keskin mücadele veren kimi isimler CHP’den milletvekili seçilecek sıralara yerleştirilirken, Bolu’da sermayenin iktidarla barışık temsilcisi Türker Ateş, birçok aday adayı ve partilinin emeği yok sayılarak birinci sıradan aday gösterildi.

Birçok CHP Bolu üyesi açıklanan sıralamaya itiraz ederken, geçmişte Ateş’in aday adaylığına itiraz etmiş kimi isimler ise suskunluğunu koruyor. Edinilen bilgiye göre kimi CHP aday adayları isimlerinin Ateş ile birlikte anılmasından rahatsızlık duyduğu için, aday belirleme aşamasında listeden isimlerini geri çekti.

AV. ATALAY: HADİ CANIM SENDE

CHP Bolu milletvekili aday adayı Av. Ferit Atalay YSK’ye bildirilen aday listelerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi.

Atalay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

* HSYK. yı Feto’ ya teslim eden Ergenekon davalarının mucidi Sadullah Ergin Chp listelerinden Ankara 4.sıradan aday

* Feto’nun kralı İdris Naim Şahin CHP listelerinden aday

* Tanrı dağlarının uluyan kurdu Cemal Enginyurt CHP listelerinden aday

* 10 yıldır AKP.  desteği ile Ticaret Odası Başkanlığına seçilen arkadaşımız Türker Bey CHP  Bolu 1. Sıradan aday,

* Partiye 15 yıldır kadın kolları olarak  emek veren Zuhal Işın TOKER 3 sıradan dolgu adayı,

* Sevgili Partili yoldaşım belki milletvekilliği için en yetkin kişilerden Burak Cop CHP den  2.  sıra umudun adayı..

* MECLİSTE İKİ PARTİ OLACAK .Biri yeni AKP diğeri de CHP listelerinden oluşan eski AKP

* CHP  Öztrak ve Salıcı gibi baronların partisi değilmiş..miş

* CHP EMEĞİN PARTİSİ İMİŞ...... hadi canım sende....

TABANDA ‘ATEŞ’ TEPKİSİ

CHP Bolu milletvekili aday adaylarının yanı sıra Bolu’da parti tabanında da CHP genel merkezi tarafından tercih edilen aday listesine tepki çığ gibi büyüyor. Bolu’da birçok CHP üyesi 14 Mayıs’ta milletvekili seçimlerinde oy pusulasında CHP’ye ‘evet’ oyu vermeyeceği görüşünde uzlaşıyor.

‘HEM ÜZGÜN, HEM KIZGINIM’

Bolu’da yıllardır CHP içerisinde yer alan Kamuran Esen yaptığı paylaşımda oluşturulan listelere tepkisini böyle dile getiriyor:

Bolu CHP mv aday listesinde gördüm ki; partide hiçbir emeği bulunmayan, CHP'li bile olmayan kişi, parti emektarlarının önüne geçip, birinci sıraya yerleşmiş. Daha doğrusu, yerleştirilmiş.

Kınıyorum bir CHP'li  olarak.

" Hak deyince akan su, durur," demiş atalarımız. Ama durmuyor işte.

Hem üzgünüm, hem kızgın.

COP’TAN ‘KARABÖRKLÜ’ ÖRNEĞİ

CHP Bolu 2. sıra milletvekili adayı gösterilen Burak Cop’tan liste tepkisi gelmezken, Cop birinci sırada Türker Ateş’in gösterilmesinin geçmişte ‘Karabörklü’ örneğinde olduğu gibi ‘kamçı’ etkisi yaratacağı görüşünde.

CHP Bolu ikinci sıra milletvekili adayı Burak Cop’un sosyal medya paylaşımı ise şu şekilde:

“Buradan da sevgili yol arkadaşlarımıza ve parti örgütüne sizler aracılığıyla bir mesaj vermek istiyorum. Bizim büyüklerimizin hep anlattığı bir öykü vardır. 1977 seçimlerinde Bayram Turan Çetin genel merkez tarafından kontenjan kullanılarak 1. Sıraya getirilir. Örgüt buna çok büyük tepki gösterir. Çünkü örgütün sevdiği aday, 1.sırada yer almasını istediği aday Haluk Karabörklü’dür.

Genel merkeze gidilir otobüsle ve Bolu Örgütü Genel Merkeze sesini duyurmaya çalışır. Ama başarılı olamaz. O zamanki Genel Başkan Bülent Ecevit, Bayram Turan Çetin’i 1.sıraya koymak konusunda ısrarcıdır. Bu durum Haluk Karabörklü ve CHP örgütünü iyice kamçılar. İkinci vekilliği çıkarmak için olanca gücüyle çalışır. Cumhuriyet Halk Partisi örgütü ve Haluk Karabörklü çabalarında da başarılı olurlar.

Yani örgütü memnun etmeyen, örgütün beklentilerini karşılamayan bir tercih kamçı etkisi yaparak, örgütü kamçılayarak daha dirençli, daha motive bir çalışmanın kapılarını açar. Bu sayede Cumhuriyet Halk Partisi Bolu’da iki milletvekili çıkartır ve Haluk Karabörklü de Ankara’da şehrimizi ve partimizi temsil eder.

Ben bu hikayeyi büyüklerimden dinledim. 1980 doğumluyum, bu olay gerçekleştiğinde daha dünyaya gelmemiştim. Fakat bu olay bugüne dair bize mesaj veriyor."

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2023, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER