‘ÇOCUK GELİN YOKTUR, İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUK VARDIR’

Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel'in kızına yıllarca uygulanan istismar ve bu olayın üstünün örtülmesine Bolu Barosu da sessiz kalmadı.

‘ÇOCUK GELİN YOKTUR, İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUK VARDIR’

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının henüz 6 yaşında “evlilik” adı altında cinsel istismarının ortaya çıkmasının ardından Bolu Barosu Çocuk Hakları Komisyonu açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin yıllardır çözülmeyen ve çözülmek istenmeyen en büyük sorunlardan birisinin istismar ve ihmal edilen çocuklar olduğunun vurgulandığı açıklamada “Kamuoyu İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı Onursal Başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiğinin görüntüleri ile sarsıldı. Dünyada her 2 saniyede bir kız çocuğu zorla evlendiriliyor, sosyal-kültürel etkenler ve toplum gelenekleri gereği böyle olduğu savunuluyor ve 700 milyonu aşkın çocuğun hayallerine veda etmesine göz yumuluyor.” ifadelerine yer verildi.

‘ÇOCUK GELİN YOKTUR’

Çocukların gelin olamayacağının altı çizilen açıklamada, “Çocuk gelin yoktur. İstismara uğrayan çocuk vardır! Ailesinin göz yummasıyla sistematik olarak istismara uğrayan, toplumun hoş görmesiyle çocukluk hayallerine veda eden, eğitim sisteminin boşlukları yüzünden okuyamayan çocuklar, kişisel çıkarlar uğruna mağdur edilen, istismar ve ihmal edilen çocuklar. Ülkenin bu temel sorunu çözüme kavuşturulana dek mağdur olan herkesin yanında olacağımızı, bu ahlaksızlıklara, hukuksuzluklara sesimiz çıktığı kadar, bıkmadan, usanmadan, sonuna kadar hukukun üstünlüğü çerçevesinde ‘Dur’ diyeceğimizi, çocuğu ve çocuğun haklarını savunmaktan vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER