DEMİRTAŞ'IN FOTOĞRAFINI PAYLAŞAN İŞÇİ,İSTİFA ETTİRİLDİ!

Bolu Belediyesi'nde mevsimlik temizlik işçisi olarak çalışan M.Y.,whatsapp durumunda Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle ‘terörist’ diye mobinge uğrayıp istifaya zorlandı.

DEMİRTAŞ'IN FOTOĞRAFINI PAYLAŞAN İŞÇİ,İSTİFA ETTİRİLDİ!

Özel Haber:Ahin ASLAN

Bolu Belediyesi’nde 2 senedir mevsimlik işçi olarak çalışan M.Y.,sosyal medya paylaşımında Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını paylaştı. M.Y.’nin paylaşımı, ekran alıntısı yapıp yerel internet gazetelerinden biri olan Bolu’nun Sesi isimli siteye gönderildi. Haberi gören Bolu Belediyesi personelleri durumu ilgili müdüre bildirdikten sonra M.Y., belediye çalışanları tarafından mobinge uğradı.İş arkadaşları tarafından terörist olduğu iddiası ile dışlanan M.Y., kısa süre sonra istifa etmek zorunda bırakıldı.


“BİR FOTOĞRAF PAYLAŞIMI BENİ MAHVETTİ”
Yaklaşık 25 senedir Bolu’da ailesiyle birlikte yaşayan M.Y., belediye çalışanları tarafından uğradığı baskıyı anlattı. Haberin yayınladığı gün birim müdürlerinin kendisini çağırdığını söyleyen M.Y, “Haberi ilk gördüğümde belediyedeydim, baygınlık geçirdim ve gözlerimi hastanede açtım. Daha sonra iş arkadaşlarımın arasında terörist diye dışlandım. Bir fotoğraf paylaşımı beni mahvetti.Cumartesi günü paylaşım yaptım. Daha sonra küçük çocuğum bir paylaşım daha yapmış. Bu durumu izah edemedik.  Arkadaşım dediğim B.Ş., benim paylaşımımı gazeteye göndermiş. Gazetede haberi yapmış. Ne desem de inanmadılar” diyerek paylaştığı fotoğrafın kendisini işten çıkarılma gerekçesi ile karşı karşıya bıraktığını belirtti.


“DIŞARIYA ÇIKAMIYORUM,DIŞLANIYORUM”
Helallik almak için gittiği kafeden kovulduğunu belirten M.Y., “Çevremdeki insanlar “Çıkışını kendin verirsen daha iyi olur” dedi. Ailem, akrabalarım zarar görmesin diye çıkışımı almak zorunda kaldım. HDP ile herhangi bir alakam yok, üyeliğim yok. Kendimi ifade etmeye çalıştım ama kimse beni dinlemedi. Bütün arkadaşlarım bana karşı tavır aldı. Dışarıya çıkamıyorum. Dışlanıyorum. Her zaman gittiğim bir kafeden helallik almak istedim ama “Bizimle alakanız yok, buraya gelemezsin” diyerek kovuldum” dedi.

“BEN TERÖRİST DEĞİLİM”
Bolu Belediyesi’ndeki işine geri dönmek isteyen M.Y., “Haberi yapan o gazeteciye hakkımı helal etmiyorum. Onu Allah’a havale ediyorum. Bu büyük ve kötü bir suçlama. Ekmeğimden oldum, 4 tane çocuğumun günahı o gazetecinin boynuna. Dürüst bir insansa bu yaptığını düzeltsin. Şuan mağdur durumdayım. Yalan haberle beni yıldırmaya çalışmış. Gözüyle görmeden yargılamış. Ben terörist değilim, insan gibi yaşamak istiyorum.Hakkımı arıyorum. Kim bunu yaptıysa düzeltsin. Sesimi duyan herkesten bunu talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

"MEMUR OLMASA BİLE ROZETLE GELEMEZ"
Konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediye çalışanlarının herhangi bir partiyi destekleyen veya eleştiren sosyal medya paylaşımları atmamaları konusunda yazılı ve sözlü olarak uyarıldığını söyledi. M.Y.'nin yapılan uyarıya rağmen paylaşım yapmaya devam ettiğini belirten Özcan, "Bu arkadaşımız da bu kurala uymamış, uyarılmış daha önceden. Sonra da disiplin kurulu kararı ile çıkartılmış. Benim doğrudan bilgi sahibi olduğum bir konu değil,sonradan öğrendiğim bir konu. Kamu hizmeti yürüten belediye çalışanları paylaşım yapmasın diye uyarıda bulunmuştuk. Sadece HDP ile ilgili değil. Herhangi bir partinin lehine ve aleyhine paylaşım yapmalarını yasaklamıştık. Belediye başkanının rozetini çıkardığı yerde memur olmasa bile rozetle gelemeyeceğini söylemiştik. Disiplin kurulu kararı tebliğ edilmeden istifa etmiş olabilir, o kısmı bilmiyorum. Sendika yönetimi de böyle bir şeyin arkasında durmadı, durmazda" diyerek kararın sendikaya da bildirildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER