DİSK, KESK, TMMOB VE TTB: YEMEKSEPETİ İŞVERENİNİN İŞÇİ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINA ORTAK OLMAYALIM!

DİSK, KESK, TMMOB VE TTB: YEMEKSEPETİ İŞVERENİNİN İŞÇİ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞINA ORTAK OLMAYALIM!

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), ortak yazılı açıklamasında “Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığına ortak olmayalım” ifadelerini kullanıldı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Yemeksepeti işçileri, 2020 yılında Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmaya başladı. 2021 Ocak ayı itibarıyla 6 bin 200 işçinin çalıştığı Yemeksepeti’nde Nakliyat-İş kısa bir süre içerisinde 2 bin 200 üyeye ulaştı.Nakliyat-İş, 6356 sayılı yasaya göre Yemeksepeti’nde toplu iş sözleşmesi (TİS) yetkisi alabilmek için yüzde 40 çoğunluk olan 2 bin 480 üyeye ulaşması gerekiyordu. Nakliyat-İş, işletmede yeterli sayıya ulaşmasına çok az kala işçilerin işveren tarafından baskıya uğradığını açıklamıştı. İstanbul’da bazı Yemeksepeti/BanaBi depoları önünde şirketi protesto eden Nakliyat-İş, aynı zamanda suç duyurusunda bulunduklarını da eklemişti.

MÜFETTİŞ İNCELEMESİNİN ÜZERİNDEN 8 AY GEÇTİ
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bugünkü yazılı açıklamasında, “Sendikamızın toplu iş sözleşmesi yetki aşamasına geleceği aşamada, örneği görülmemiş bir şekilde hile ve muvazaaya başvurarak, yasalara, yargı kararlarına aykırı bir şekilde resmi evrakta sahtecilik yapmış ve Yemeksepeti’nin Taşımacılık İşkolunu, ’10 No’lu Ticaret, Eğitim, Büro İşkolu’ olarak değiştirmiştir. Bunun sonucu olarak da 2 bin DİSK/Nakliyat- İş Sendikası üyesi işçinin üyeliği düşürülmüştür. Bu sürece müdahale etmesi gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şu ana kadar müdahale etmemiştir. Sendikamızın başvurusu üzerine yapılan müfettiş incelemesinin sonucu da sekiz ay geçmesine rağmen henüz sendikaya gönderilmemiştir” ifadelerini kullanıldı.

“MOBBİNGE DÖNÜŞEN UYGULAMALAR ARTMIŞTIR”
Yemeksepeti işvereninin, işçilerin örgütlenmesine yönelik baskıya, işçi ve sendika düşmanlığına devam ettiğinin söylendiği açıklamada, “Yemeksepeti ve BanaBi depoları özel kişilere devredilmeye başlanmış, işçilere yönelik istifa baskıları ve mobbinge dönüşen uygulamalar artmıştır. Büyük çoğunluğu motor kurye olarak çalışan Yemeksepeti çalışanları, esnaf kurye olarak çalışmaya zorlanmaktadır. Çalışanların birlikte örgütlenme ortamı ortadan kaldırılmak istenmektedir. Bu süreçte İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi illerde istifa edip ayrılanların sayısı artmıştır. İstanbul’da DİSK/Nakliyat-İş Sendikası’nın örgütlenmesine öncülük yapan üç işçi 2021 Temmuz ayının başında işten çıkarılmıştır” denildi.

“YEMEKSEPETİ’Nİ BUGÜNLERE GETİREN YEMEKSEPETİ İŞÇİLERİ VE HALKIMIZDIR”
“Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığına ortak olmayalım” diyen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortak açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“2001 yılında çevrimiçi yemek siparişi hizmeti vererek faaliyete başlayan Yemeksepeti, daha sonra BanaBi depoları ile market alışveriş hizmeti de vermeye başlamış ve 2015 yılında dünya tekeli olan Alman Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satılmış ve pandemi döneminde de katlanarak büyümeye devam etmiştir. Yemeksepeti’ni bugünlere getiren Yemeksepeti işçileri ve halkımızdır. Yemeksepeti işvereninin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek, işçilerin insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için mücadelesi ile dayanışmada bulunmak amacıyla Yemeksepeti’nden yemek ve market siparişi vermeyelim, boykot edelim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER