DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:ATATÜRK’ÜN BOLU’YA GELİŞİ

DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:ATATÜRK’ÜN BOLU’YA GELİŞİ

Atatürk’ün Bolu’ya ilk gelişi aslında savaş yıllarında Haziran 1922 tarihindedir. .Cumhurbaşkanı sıfatı ile ilk kez 17 temmuz 1934 de gelmiştir. 17 Temmuz 1934 tarihinde gerçekleşen ziyaret Bolu'da büyük yankı uyandırmıştır. Binlerce Bolulu Atatürk’ü heyecan ve sevinçle karşılamıştır. Bilindiği gibi Atatürk Bolu'da, Fırka Tepesi'ndeki Halkevi'nde bir gece kalmıştır.

17 Temmuz akşamı Bolu Halkevi’nde gerçekleştirilen “Fikir Sofrası” nda kamuoyu ile tartışıldığıönemli bir ziyaret olmuştur. Bolu Halkevi’ndeki Fikir Sofrası’nda; Kadınların,Genel Seçimlerde Seçme Seçilme Haklarının tanınması konusunda Bolu Milletvekilleri Falih Rıfkı Atay, Şükrü Gülez ve İsmail Hakkı Uzmay’ın kızı tarihçi ve sosyolog Afet Uzmay ‘ın konuşmalar yapmışlardır. Cumhurbaşkanı Atatürk; 16 Haziran 1934 tarihinde Ankara’dan hareketle; Kazan Köyü, Kızılcahamam, Gerede, Reşadiye (Yeniçağa),  güzergahını 17 Temmuz 1934 de Bolu’ya gelmiştir.

Gazi'nin yanında Recep Peker, Şükrü Kaya, Afet İnan, İsmail Hakkı Uzmay, Salih Omurtak Paşa, Cevat Abbas (Gürer) ve koruma görevlileri bulunmaktadır

Bolu Halkevi defterine  el yazısı ile yazdığı adeta tarihe düşülen not niteliğindedir.

Atatürk ve beraberindekilerle önce Kuruçay'a gidilmiş, sonra Hisar'daki Halk Fırkası Binasına gelinmiştir Fırkadan Bolu Ovası'na bakan ve Aladağlar'daki lacivert ormanların etkisine kapılan paşanın "Bolu'yu Ankara'dan önce görmeliydim" dediğini tarihçiler not etmiştir.

Akşam yemeği Gazi'nin Bolulu özel aşçısı tarafından hazırlanmıştır. Sofrada Behire Hanım çok güzel konuşmalar yaptığını anılardan öğreniyoruz. Atatürk bu genç ve çalışkan hanıma:

-"Senin adın bundan sonra Bediz olsun. Seninle Türk Kadınının temsilcisi olarak Mecliste çalışmak isterim" demiştir.BedizMorava ilk seçimde Konya milletvekili olmuştur.

Geceyi Bolu’da geçiren Atatürk’e 18 Temmuz sabahı Türk sularına Yunan teknesinin girdiği kendisine ateş açıldığı öğrenilmiştir. Belki de bunun etkisi ile fazla kalmayı düşündüğü Bolu'dan erken ayrılmıştır.Bolulular bu nedenle her yıl Atatürk’ün Bolu’ya gelişini çeşitli etkinlikler kutlamaktadır.

Atatürk’ün Bolu ziyareti Haluk Perk tarafından hazırlanan bir kitabında konusunu oluşturmuştur. Haluk Perk“Vali Ali Rıza Oskay’ın Hatıratında Bolu ve Atatürk’ün Bolu’ya Gelişi”isimli bir kitap hazırlanmıştır.

Günlük gazeteler ise Atatürk’ün Bolu’ya gelişini okurlarına duyurmuşlardır.

18 Temmuz 1934 tarihli Cumhuriyet Gazetesi birinci sayfadan manşetten vermiştir. Manşette “ Gazi Hz. Dün Gerede ve Boluyu Şereflendirdiler” yazmaktadır.

Akşam Gazetesinde 2 sayfa da haber olmuştur. Haber “Gazi Hz’ nin Seyahatleri” başlığı altında verilmiştir.

18 Temmuz 1934 tarihli Türk Dili Gazetesi birinci sayfadan “Büyük Reisimiz Dün Bolu’ya Teşrif Ettiler “manşeti atmıştır.

Yeni Asır Gazetesi 3.ncü sayfa Gazi Hz. Dün Bolu’yu Şereflendirdi diye haberi vermiştir.

Vakit Gazetesi haberi 1 ve 2 sayfasında haberleştirmiştir. Haberde  “Bolu halkı büyük reislerini içen gelen tezahürle karşıladı” başlığı kullanılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER