DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:BİR ŞAKİR KEÇELİ GEÇTİ TOPRAKLARIMIZDAN

DOÇ. DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:BİR ŞAKİR KEÇELİ GEÇTİ TOPRAKLARIMIZDAN

Avukat, Yazar Şakir Keçeli 03.04.1938 tarihinde Yozgat İli Çayıralan İlçesi Kozan Köyü’nde doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1962 tarihinde bitirip aynı gün Kayseri Adliyesi’nde yargıçlık stajına başlamıştır. Stajı bitirdikten sonra hakimlikten ayrılarak 1966 yılında avukatlığa başlamıştır. 1980 tarihine kadar Yozgat Barosuna bağlı Avukat olarak çalışmış 1980 sonrası Ankara Barosu avukatı olarak görev yapmıştır.

1980 öncesinde Yozgat ve Nevşehir bölgesinde pek çok dava da avukatlık yapmıştır. Avukatların az olduğu bir dönemde ve çok para kazandığı bir dönemde çoğu yoksul insanların davalarına parasız girmesi sebebiyle babasından kalan servetini de harcadığı bilinmektedir.
 

Yaşamı boyunca değişik alanlarda siyasi görevler almıştır. CHP de ilçe başkanlığı yapmış,milletvekilliği aday adayı olmuştur.
1993-1994 yılları arasında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin merkez yönetimine seçilmiştir. Derneğin, basın ve halkla ilişkiler Genel Sekreter Yardımcılığı’nı iki yıl boyunca yapmış olup bu süre içinde pir sultan dergisinin yayım yönetmenliğini de sürdürmüştür.

Alevi/ Bektaşi kuruluşlarını bir araya getiren Alevi / Bektaşi Temsilciler Meclisi’nin üyeliğini yapmış ve bu kuruluşun iç tüzüğünün hazırlanmasında katkı sağlamıştır. İstanbul Şahkulu Sultan Dergahı Hilmi Dede Baba Vakfı Kurucular Kurulu üyesidir. Ankara Hüseyin Gazi Vakfı Mütevelli Heyeti üyesidir. 1996 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği’nin örgütlenmeden sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığına seçilmiştir.
21 Mart 1998 tarihinde Salihli- Kavaklıdere Bektaşi Dergahı’nda Halife Ali SÜMER Baba’dan nasip alarak Bektaşiliğe giren Şakir Keçeli, kısa sürede Babalığa değin yükselmiştir.

Yayımlanmış Yapıtları Alevilik –

Bozkırda Yanan Ateş Osmanlı Kim Şeriat Ne?

Şeriat Nedir Demokrasi ile Bağdaşır mı?


Alevilik ve Bektaşilik Açısından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (Aziz Yalçın’la birlikte) Çarpıtılan Tarih ( Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği HEKDERYayımlarından.No.3) Anadilde İbadet

Yayım Yöneticiliğini Yaptığı Eserler Doç. Dr. Bedri Noyan Dedebaba ‘ya ait Kur’an-ı Kerim Manzum Meal adlı mucizevi yapıtı güncelleştirerek okuyucuya sunmuştur.

Aşık Paşa-yı Veli tarafından kaleme alınan ve Doç. Dr. Bedri Noyan Dedebaba tarafından yeni harflere çevrilen Garibname adlı yapıtı, güncelleştirerek okuyucuya sunmuştur.


Sekizinci cildi Ağustos 2009’da yayımlanan ve Doç. Dr. Bedri Noyan Dedebaba tarafından yazılan bütün yönleriyle Bektaşilik ve Alevilik adlı ansiklopedik yapıtın tüm ciltlerinin,yorumlanmasını ve güncelleştirilmesini yaparak kitap haline getirmiştir.Ardıç Yayınevini kurmuş ve yayın yönetmenliği yapmıştır. Çok sayıda kadar konferansları,
panelistliği ve sempozyum bildirileri mevcuttur.

1980 sonrası yaşamını Ankara’da sürdüren Keçeli, son yıllarda rahatsızlığı sebebiyle Ege de bir sahil kasabasına yerleşmeyi tercih etmiştir. 30.06.2017 tarihinde Datça’da yaşama veda etmiştir. Hacıbektaş Mezarlığında son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2022, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER