DOLAR VE AVRO 20 YIL ARADAN SONRA EŞİT

Küresel piyasalarda dolar tüm önemli para birimlerine karşı değer kazanıyor. Bu ivmenin etkisiyle avro/dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük seviyeye geldi.

DOLAR VE AVRO 20 YIL ARADAN SONRA EŞİT

Dolar tüm para birimleri karşısında değer kazanırken avro/dolar paritesi 1 seviyesine kadar kadar geriledi. Durum turizm ve ihracat gelirleri avro, dış borç ödemeleri ise dolar olan Türkiye’nin aleyhine işliyor.

Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde güvenli liman arayışıyla değerlenen dolar tüm önemli para birimlerine olduğu gibi avroya karşı da güçlendi.Avro/dolar paritesi dün sabah 1.004 seviyesine kadar geldi. Bu paritede 2002'den bu yana görülen en düşük seviye.

Piyasa bugün açıklanacak olan ABD enflasyonuna odaklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ABD'de enflasyonun yüzde 9 seviyesine yaklaşarak 40 yıllık zirveyi yenilemesini öngörüyor.

Öte yandan Rusya-Ukrayna krizi sebebiyle Avrupa'daki enerji arzı endişelerinin artmasının etkisiyle Avrupa Merkez Bankası'ndan sıkılaştırma adımları atması beklenmesine rağmen avro/dolar paritesi değer kaybediyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2022, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER