DOLARDA SERT YÜKSELİŞ!

Dolar/TL Cuma gününü 9.6 civarında tamamladıktan sonra Türkiye'nin yaşadığı diplomatik gerilimle gece Asya piyasalarında 9.85 ile yeni rekorunu kırdı. Kur güne ilk işlemlerde ise 9.80 civarında başladı.

DOLARDA SERT YÜKSELİŞ!

Dışişleri Bakanlığı krizin çözülmesi için formül ararken sürecin bugün yapılacak kabine toplantısında netleşmesi bekleniyor.

Gezi ve 15 Temmuz darbe girişimi davaları kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunurken, ABD, Almanya, Fransa, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilikleri, 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayımlamıştı.Açıklamada, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

Yabancı yatırımcılar oldukça düşük seviyelere çektikleri TL cinsi varlıklarından çıkış yönlü işlemlerine devam ediyorlar. Bankacılar yabancı yatırımcı eksikliği göz önüne alındığında TL'nin seyrini görmek için daha çok lokallerin döviz tevdiat hesaplarında (DTH) yapacakları işlemlere bakacaklarını belirtiyorlar.

TL'DEKİ DEĞER KAYBI SÜRÜYOR
TCMB'nin Eylül ayının ilk günlerinde gerçekleşen yatırımcı toplantısında artık çekirdek enflasyona bakacağını ifade etmesi ve faiz indirimlerinin yakın olduğu yönündeki sinyalleri ile TL'de başlayan değer kaybı ise bugüne kadar nedereyse aralıksız devam etti.

Eylül ayına 8.3 civarından başlayan dolar/TL yeni rekor olan 9.85 seviyesine kadar yükseldi. TL, Eylül ayı başından geçen hafta Cuma gününe kadar dolar karşısında yüzde 14 değer kaybederek benzer para birimlerinden açık ara negatif ayrıştı. TL'den sonra en çok değer yitiren Brezilya realinde kayıp yüzde 8'de kaldı. Ruble ise aynı dönemde dolar karşısında yüzde 4'e yakın değer kazandı.

DOLARDA SON DURUM
Dolar/TL yeni rekor olan 9.85'e kadar yükselişi ardından 9.80 TL seviyesinde. Euro/TL aynı saatte 11.41, sepet bazında TL 10.5339/10.5696 seviyesindeydi. Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri ise Cuma gününü 460/465 baz puana yükseldi.

GÖZLER KABİNEDE
Diplomatik gerilime ilişkin süreçte AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleşecek kabine toplantısı takip edilecek. Veri gündeminde ise Ekim ayına reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranını da izlenecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER