DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:BİLGE BİR İNSAN; DR. ALİ NEJAT ÖLÇEN

DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:BİLGE BİR İNSAN; DR. ALİ NEJAT ÖLÇEN

Ali Nejat Ölçen 4 Haziran 1922, Amasya’da dünyaya gelmiştir. Ülkemiz kendisini 1980 öncesinde CHP grup Başkanvekili olarak tanıdı. Ben kendisini 1980 den sonra Halkevlerinin yeniden açılması ile tanıma fırsatını yakalayabildim.

Ölçen, Kabataş Erkek Lisesi mezunudur.Lisede edebiyat öğretmeni Nihad Sami Banarlı’dır. Banarlı’nın kendisine “feyz” verdiğini hep anlatagelmiştir. İTÜ Mühendislik Bölümünden mezun olmuştur. 1973-1980 arasında 15  ve 16. dönem CHP İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır. Bir süre(1960-1973) DPT’de uzman ve Araştırma Daire Başkanı olarak çalışan Ölçen, Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğretim üyesi olarak da görev yapmıştır.

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) kurucu üyesidir.1980 sonrasında Halkevleri’nin yeniden açılması sırasında genel yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 1962 yılında BM Bursuyla gittiği Almanya’da Kiel Üniversitesi’nde, endüstriyel yer seçiminde maksimum maliyet ilkesinin geçersizliğini matematiksel olarak ispatlaması ve “Minumum Maliyet” ilkesini öneren araştırmasını 1965’te “WeltwirtschaftlichesArchiv”de yayımlamıştır. Ölçen’e göre “iktisat bir bilim değil disiplindir”.

1996 yılında yazı işleri müdürü olarak görev yaptığım ÜRÜN Dergisi okurları kendisini “yılın iktisatçısı” seçmiştir. 1999’da ADD Genel Merkezi başarı ödülünü almıştır.

1946 yılında Makbule Ölçen ile evlenen Ali Nejat Ölçen’in iki çocuğu olmuştur. 1951’de dünyaya gelen küçük oğulları Demir, DownSendromlu  olması onları Ankara Gölbaşı’nda ZİÇEV ismi ile bilinen kurumun kurulmasına götürdü. 8 Mart 1982’de (ZİÇEV) Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’nı kurdular. Bu vakıf halen gönüllüler tarafından Ankara Gölbaşı ilçesinde faaliyetine devam etmektedir. 1990 lı yıllarda Nokta Dergisinde yazdığım bir yazı da “vakıfın yılın en iyi vakfı seçildiğini” belirtmiştim.

Ali Nejat ve Makbule Ölçen çiftinin çocukları “Türkiye'nin en yaşlı downsendromlularından” Demir Ölçen, 60 yaşında Eylül 2013 de hayatını kaybetmiştir. Eşi Makbule Ölçen’i de 2015 yılı Ağustos ayında yitiren Ali Nejat Ölçen ömrü elverdiği ölçüde yazmaya ,konuşmaya ve üretmeye devam etmiştir.

Dr. Ali Nejat Ölçen hem mühendis, hem iktisatçı hem iyi bir düşünür hem de siyasetçidir. Çok sayıda yazılı eser bırakmıştır. Başlıca eserlerini sıralamak gerekirse;

-İslamda Karanlığın Başlangıcı ve Türk İslam Sentezi (Ekin Yayınları)

-Kemalizm'in Ekonomisi(Güldikeni Yayınları)

-Devlet Yokuşu (Doruk Yayınları)

-Ecevit Çemberinde Politika  Çemberinde Ecevit (Ümit Yayıncılık)

-Kendini Yok Eden Osmanlı 1535-1914 (Ümit Yayıncılık)

-Osmanlı Meclisi Mebusanında İttihat ve Terakki'nin Zorbalığı ve Siyasal İşkenceler (Güldikeni Yayınları)

Ölçen Yapı Acısı isimli bir de roman yazmıştır.

1984’te Almanya’da Duisburg Üniversitesi’nde Türk işçilerinin geri dönüş eğilimlerini etkileyen ekonomik ve psikolojik unsurlar üzerindeki araştırması “Türken undRückkehren” adıyla yayınlanmıştır.

1990 yıllarda çıkarılan bir yasayla TBMM eski üyelerine aylık olarak ciddi bir ek ödeme yapılmasına karar verilmiştir. Ölçen bu ödemeyi hak etmediğini düşünerek ek ödeme olarak aldığı bu parayla  “Türkiye Sorunları” adında kitap dizisini yayımlamış ve isteklilere ücretsiz göndermiştir.

Bilge bir insan olan Ölçen örnek bir yaşam tarzı sergileyerek dünyamızdan 16 Kasım 2020 de ayrılmıştır. Işıklar içinde uyusun.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER