DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:GEREDE HALKEVİ VE FAALİYETLERİ

DR. FARUK GÜÇLÜ YAZDI:GEREDE HALKEVİ VE FAALİYETLERİ

Genç Cumhuriyet, bilim kültür ve sanat alanında yaşanan boşluğu doldurmak amacıyla Halkevlerini kurmuştur. Gerede Halkevi ilk kurulan Halkevlerinin birisidir. 22 Şubat 1935 tarihinde açılmıştır. Diğer Halkevi Şubeleri gibi Gerede Halkevi de yörenin kültür, folklor ,eğitim ve tarihine büyük katkılar sağlamıştır.

Gerede Halkevi’ndeki kitapların toplam sayısı 3278’le zengin bir kütüphaneye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Gerede Halkevi’nin sadece kültürel faaliyetlere değil tesis edilen Kayak Sporları Müessesesi’nede destek olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda 8 Şubat 1941 tarihli dönemin Bolu Valisi Ahmet Durmuş Evrendilek, çok kalabalık bir halkın katılımı ile Gerede kazası Kayak Sporları Müessesesi’nin Esentepe mevkiinde törenle açılmıştır

Kuruluşunu izleyen yıllarda çok sayıda genç Gerede Halkevi’nin nezaretinde kayak sporu için yetiştirilmiş ve zaman zaman halkın da katılım sağladığı kayak yarışmaları düzenlenmiştir. 1940’lı yıllarda Gerede’ye Halkevleri öncülüğünde illüzyonist sanatçısı Zati Sungur getirilmiştir. Sanatçı halka ve öğrencilere sunduğu gösterilerini Halkevi’nin sahnesinde sergilemiştir.

11 Aralık 1935 Akşam Gazetesi

Cumhuriyet Hükümeti Kültüre,bilim ve sanata olağanüstü değer vermektedir. Bu kapsamda bir kültür yuvası olana Halkevi binalarına da önem vermiştir.

Türkiye’nin ilk kadın mimarları Leman Tomsu ve Münevver Belen’e  Gerede Halkevi binası projesini yaptırılmıştır.

Leman Tomsu ve Münevver Belen tarafından çizilen projede Gerede Halkevi’nin işlevsel özellikleri tek tek sıralanmıştır.

Bir dönem Bolu ve Elazığ Milletvekili olarak görev yapan İhsan Yalçın bir süre Gerede Halkevi Başkanlığı da yapmıştır.

Döneminin ünlü halk sağlığı uzmanlarından  Dr. Ferhan Kut’unda bir süre Gerede Halkevi başkanlığı yaptığı anlaşılmaktadır. 

Halkevi Başkanı da olan Dr. Ferhan Kut’un , hazırladığı “Gerede İlçesi Sosyal ve Sıhhi. Coğrafyasına Dair Notlar” adlı 194 sayfalık araştırmada bölge kültür ve tarihiyle birlikte anlatılmaktadır.

Tüm Halkevleri gibi  köycülük kolları da Gerede Halkevi’nde etkili olmuştur. 

DP’nin iktidara gelmesiyle birlikte tüm Halkevleri şubeleri kapatılmıştır. Ülkemiz kültür tarihine ağır bir darbe vurulmuştur.

Yararlanılan Kaynaklar

-Cihad Kaya; 1950’ye Kadar Gerede’de Dini ve Sosyal Hayat; Dergiabant, 2014 Güz sy;4

-Wikipedia

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER