DSİ MÜDÜRÜ YILDIZ'DAN BOLU'DA BULUNAN HES'LERE ÖVGÜ!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Bolu’da son 19 yılda inşa edilen ve birçok derenin kurumasına, canlıların neslinin tükenmesine neden olan 7 hidroelektrik santraline destek verdi.

DSİ MÜDÜRÜ YILDIZ'DAN BOLU'DA BULUNAN HES'LERE ÖVGÜ!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Bolu’da son 19 yılda hayata geçirilen projelere ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamasında doğanın talan edilmesi ve ekolojik sistemin alt üst olmasına neden olan hidroelektrik santralleri öven DSİ Genel Müdürü Yıldız, toplam kurulu gücü 124,05 megavat olan 7 Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi ile yıllık 367,17 milyon kilovat/saat enerji üretimi sağlandığını belirtti.

2 SULAMA TESİSİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR
Bolu’da inşa edilen 2 sulama tesisiyle 8 bin dekarın üzerinde zirai arazinin sulama açıldığını kaydeden Yıldız, “2 sulama tesisi inşaatı şu anda devam ediyor. Bu sulama tesislerinin inşaatının tamamlanmasıyla toplam 34 bin 880 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup, bu tesislerin hizmete girmesiyle Bolu zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır” dedi.

3 BARAJIN YAPIMI DEVAM EDİYOR
Bolu’ya 57 tesisle 1 milyar 13 milyon lira yatırım yapıldığını vurgulayan Yıldız, kentte yapımı devam eden 3 barajın olduğunu söyledi. Bolu’da taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda 41 taşkın koruma tesisinin inşa edildiğini anımsatan Yıldız, “Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır. Bolu’da son 19 yılda işletmeye aldığımız, toplam kurulu gücü 124,05 megavat olan 7 Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi ile yıllık 367,17 milyon kilovat/saat enerji üretimi sağlıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2022, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER