EMEKLİLER:SANDIKTA GÖRÜŞECEĞİZ!

Emeklilikte Yaşa Takılanların gündem olmadığını, bayram ikramiyesinin ve asgari ücretin artmayacağını söyleyen Bakan Bilgin, hayalleri suya düşürdü. Bakan Bilgin'in açıklamalarına tepki gösteren emekçilerden ise, "Geri adım atılmazsa sandıkta görüşeceğiz"dedi.

EMEKLİLER:SANDIKTA GÖRÜŞECEĞİZ!

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Vedat Bilgin’den milyonlarca emeklinin ve ücretlinin heyecanla beklediği müjde açıklaması gelmedi. Açlık sınırının altında maaşlarla geçinmeye çalışan 13,6 milyon emeklinin beklediği ikramiye zammı Bilgin’in açıklamasıyla hayal oldu. Asgari ücrete ek zam yapılmayacağını kaydeden Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için bir çalışma yapılmadığını da bildirdi.

Bilgin, emekliye bayramda ödenecek ikramiyenin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1100 TL olarak belirlendiğini ve ikramiyelerim 28-29 Nisan’da ödeneceğini açıkladı.

Katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz” dedi.

3600 ek göstergede yasal düzenlemenin bu yıl Meclis’e geleceğini söyleyen Bilgin, “Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum” diye konuştu.

SANDIKTA GÖRÜŞECEĞİZ
Vedat Bilgin’in sözlerine tepki gösteren Tüm Emekli-Sen Genel Başkanı Zeynel Abidin, “Bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz” dedi ve ekledi: “Vedat Bilgin kendi gelirleri üzerinden hesap yapmış herhalde. Enflasyonun bu denli arttığı, gelirlerin bu düzeyde olduğu bir dönemde, Bakan’ın açıklaması hayal kırıklığı yarattı. Bakan bu açıklamasından geri adım atmalı. Geri adım atmazsa sandıkta görüşeceğiz.‘’

Türkiye’de emekli maaşlarının olması gerekenden daha düşük olduğunu söyleyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu emeklilerin yaşam koşullarının son derece olumsuz olduğunu ifade etti. Maaşların yetersiz olduğuna ve enflasyon karşısında eridiğine dikkat çeken Çerkezoğlu, “Cumhurbaşkanı ‘en düşük emekli maaşını 2 bin 500 TL yapıyoruz’ diye açıklama yapmıştı, bu ücret asgari ücretin yarısı kadar. Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu düşünürsek bu övünülmesi gereken bir durum değil” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER