EMEP'TEN 1 MAYIS'A ÇAĞRI

İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a saatler kala Emek Partisi Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, "Emek, demokrasi, özgürlük güçleri yani bütün bir halk olarak “birden” büyük olduğumuzu ve bu yağma, talan, sömürü düzeninden kurtulmak istediğimizi gösterelim. İşçi ve emekçilerin yönettiği bir ülke, sınıfsız sömürüsüz bir dünya için birleşelim"dedi.

EMEP'TEN 1 MAYIS'A ÇAĞRI

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin en önemli talebi zamların geri alınması ve ücretlere ek zam yapılması olacak. EMEP Bolu Merkez İlçe Başkanı Soykan Çelikbaş, pandeminin ardından Bolu'da kutlanacak olan 1 Mayıs mitingine çağrı yaptı.

Çağrıda, Türkiye'de tek adam yönetiminin işçilerin çarklarda daha çok sömürülmesi için kurulduğunu belirten Çelikbaş, " AKP’li yıllarda 200 bin işçinin grevi yasaklandı. 12 Eylül anayasasına konan sendikal barajlar ve işçilerin örgütlenmesini engelleyen yasalar olduğu gibi korundu. AKP katıksız bir sermaye partisidir. Türkiye işçi sınıfı ve halk bu düzenden kurtulmalıdır.2022 1 Mayıs’ı bu bakımdan kritik öneme sahip. Anneler çocukların beslenme çantasına bir dilim peynir bir parça ekmek koyamıyorsa, pazarda file, mutfakta tencere boş kalıyorsa hem 1 Mayıs’ta hem de sonrasında meydanlara çıkma zamanıdır" ifadelerine yer verdi.

Yılbaşından bu yana gerçekleşen 120 fiili grev ve fabrika direnişinin, hastanelerde sağlık emekçilerinin iş bırakma eylemlerinin, 8 Mart’ta meydanlara çıkan kadınların, Newroz’da alanları dolduran Kürt halkının, Gezi’de direnen ve onun taleplerine sarılan gençlerin, ağacına, ormanına, deresine sahip çıkan köylü direnişlerinin güçlü bir mücadele dinamiğine işaret ettiğini vurgulayan Çelikbaş'ın açıklamasının devamı şöyle:

"Şimdi tüm bu güçlerin el ele verme ve 1 Mayıs meydanlarından ses verme zamanı. Şimdi genel grev genel direniş hattını örmek üzere birleşme zamanı. 

Ayrıca EMEP diyor ki; şovenist kışkırtmalara karşı yerli ve mülteci işçiler el ele yürümelidir. Partimiz birçok ilde Türkçe, Kürtçe, Arapça üç dilde 1 Mayıs bildirileri dağıttı. Çünkü 1 Mayıs’ın özü enternasyonalizmdir. 1 Mayıs din, dil, ırk farkı bilmez, bütün işçileri birliğe çağırır. 1 Mayıs’tan aldığımız güçle proletarya enternasyonalizmini her alanda güçlendirelim.1 Mayıs’a girmeden hemen önce İstanbul’ Tuzla’da patlama oldu ve üç işçi kardeşimiz can verdi. İş cinayetlerinde hayatını kaybeden bütün emekçileri saygıyla anıyoruz. Kapitalizm işçilerin felaketidir. 1 Mayıs hesap sorma günüdür.

Bugün yurdun dört yanında kutlanan 1 Mayıslar işçi sınıfı ve demokrasi güçlerinin yolunu açacaktır. İki kutuplu burjuva ittifak blokuna karşı halk ittifakının yolu da bu mücadele zemini üzerinden güç bulacaktır. Emek, demokrasi, özgürlük güçleri yani bütün bir halk olarak “birden” büyük olduğumuzu ve bu yağma, talan, sömürü düzeninden kurtulmak istediğimizi gösterelim. İşçi ve emekçilerin yönettiği bir ülke, sınıfsız sömürüsüz bir dünya için birleşelim. 
İşçi sınıfı ve halkımızın 1 Mayıs’ını devrimci coşkumuzla selamlıyoruz.

-    Birlikte Kazanacağız, İşçi Sınıfı Kanacak, Halk Kazanacak!
-    Birlik, Mücadele, Dayanışma: Yaşasın 1 Mayıs! Biji Yek Gulan!"

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2022, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER