EMEP'TEN MÜCADELE ÇAĞRISI:SESSİZ KALMAYALIM!

EMEP'TEN MÜCADELE ÇAĞRISI:SESSİZ KALMAYALIM!

Döviz kurlarının rekor üstüne rekor kırması ve art arda yapılan zamların ardından açıklama yapan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak, “Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne karşı emek meslek örgütleri, halk kitleleri bu gidişe dur diyerek, hayır demelidir.Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz”dedi.

Döviz kurlarındaki yükseliş ve art arda yapılan zamlarla, evine ekmek götüremeyen binlerce insanın omzunda ki yük günden güne artıyor. Tek adam rejiminin ülkede yarattığı ekonomik kriz, TL’nin dolar karşısında beş dakikada bir değer kaybetmesine neden oluyor.

“EMEKÇİLERİN CEBİNDEKİ PARA ERİYOR”
Kurdaki hareketliliğin ardından gelen zamlara tepki gösteren EMEP Genel Başkan Yardımcısı, “Türk lirası dolar karşısında eridikçe işçilerin, emekçilerin cebindeki parada eriyor. Alım gücü düşüyor, halkın sofrasındaki ekmek küçülüyor.Eylülden bu yana TL dolar karşısında %40 değer kaybetti. Dolar arttıkça, her sabah biraz daha fakirleşmiş olarak uyanıyoruz. Sadece fakirleşmiyoruz aynı zamanda sırtımızdaki borç yükü de artıyor. Emeklilere, kamuda çalışan işçilere ve emekçilere verilen zamlar daha ilk günden eridi. Küçük esnaf siftah yapamaz duruma geldi.Borcu borçla kapatıyoruz. Ekim ayı itibariyle icra dairelerinde bekleyen icra dosyası 23 milyona yaklaştı. Sadece işçiler, emekçiler değil ülke ekonomisi de borç batağında. Dolar arttıkça borçta artıyor. Borç arttıkça işçi emekçi kitlelerin sırtındaki yük daha da ağırlaşıyor” ifadelerine yer verdi.

ERDOĞAN,TEKELCİ SERMAYE GÜÇLERİNİ KORUMA SAVAŞI VERDİ
Döviz ve faiz kıskacında paranın değerinin her geçen gün erimesi halk için mutlak yoksulluğa neden olduğunu belirten Başkavak, “ Başta yandaşlar olmak üzere büyük sermaye için spekülasyon, rant ve vurgunun büyümesi demektir.AKP genel başkanı Erdoğan “biz yolumuza devam edeceğiz” derken bu yolsuzluk, bu yoksulluk düzeni, bu zengini daha zengin fakiri daha fakir eden politikalar devam edecek demektedir. Erdoğan “ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz” dese de ne ülke ne de milyonlarca işçi emekçi umurunda değildir. Onun verdiği savaş, kurduğu tek adam düzeni için çalışan ve üçer beşer maaş alan bürokratların cebi, bu iktidardan nemalanan havuz medyası, ihaleler yoluyla servetine servet katan inşaat şirketleri ve tekelci sermaye güçlerinin çıkarlarını koruma savaşıdır.Mevcut koşullarda bir kurtuluş savaşına ihtiyaç vardır. Oda tek adama yönetimi ve onun sömürü, yağma ve baskı politikalarına karşı verilecek olan hak ve özgürlükler savaşıdır” dedi.

“İŞ,EKMEK,ÖZGÜRLÜK TALEPLERİ İÇİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ”
TİS görüşmelerine dikkat çeken Başkavak, “Birkaç ay önce toplu sözleşmelerde aldığı zam şimdiden yok olan kamu işçileri ve emekçileri, emekliler, açıklanan TİS taslağı ile istedikleri zammı alamadan eriyen metal işçileri; TİS görüşmelerine başlayan cam işçileri, tarım kredi ve bankaların olan borçları nedeniyle traktörüne, malına mülküne haciz gelen üretici köylüler, bilcümle işçiler ve emekçiler bu gidişe dur demelidir.Seçeneksiz değiliz!Ne “bekleyin ekonomiyi düzelteceğiz” diyenler, ne de “bekleyin biz gelince düzelecek” diyenler çare değildir.Seçenek işçi emekçi, üretici halkın birleşik mücadelesidir. Halkın sırtına yüklenen milyarlarca borç yüküne karşı emek meslek örgütleri, halk kitleleri bu gidişe dur diyerek, hayır demelidir.Krizden çıkışın ağır faturasını ödemeyi reddedip, İş, ekmek, özgürlük talepleri için hep birlikte mücadele etmeliyiz”diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER