EMEP:BÜTÜN ÜLKELERİN İŞÇİ SINIFI VE HALKINA DÜŞEN SOSYALİZM İÇİN BİRLEŞMEK!

Emek Partisi (EMEP), Rusya’nın Luganks ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanıması ile yeni bir aşamaya gelen Ukrayna’da yaşanan gelişmeler ve NATO-Rusya gerilimine dair açıklama yayımladı.Açıklamada, emperyalist yeniden paylaşım kavgasına karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

EMEP:BÜTÜN ÜLKELERİN İŞÇİ SINIFI VE HALKINA DÜŞEN SOSYALİZM İÇİN BİRLEŞMEK!

Rusya ile Ukrayna arasında haftalardır süren gerilim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya “barış gücü” gönderme kararı sonrasında patlama noktasına geldi.

"EMPERYALİST DEVLETLER MAZLUM HALKLAR ÜZERİNDEN ELİNİ ÇEKMELİ"
Emek Partisi (EMEP),Ukrayna krizindeki son gelişmeler üzerine yazılı bir açıklama yayımladı."Emperyalist devletler mazlum halklar üzerinden ellerini çekmelidir" başlığı ile yayımlanan açıklamada, "Soruna taraf emperyalist ülke halklarının, egemenlerinin izledikleri Ukrayna politikasından en küçük bir çıkarları olmadığı gibi, her halk, -silahlanma harcamalarının olumsuz etkilediği- yükselen enflasyon, düşen ücretler, kötüleşmekte olan çalışma ve yaşam koşullarıyla yükselişte olan faşizm eğiliminin mağdurları durumunda" denildi.

SOSYALİZM İÇİN MÜCADELE ÇAĞRISI
Bütün ülkelerin işsi sınıfı ve halklarına düşen, Ukrayna’dan ibaret olmayan emperyalist yeniden paylaşım kavgası ve buna yönelik silah şakırtılarının son bulmasının yanında iş, ekmek ve siyasal demokrasi talepleriyle sosyalizm için güçlerini ve mücadelelerini birleştirmek olduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamı şöyle:

"ABD ve başta İngiltere olmak üzere yakın müttefikleri, gerçek farklı olsa da, Rusya’yı Avrupa’da savaş çıkarma eğiliminde saldırgan bir güç olarak gösterip, AB ülkelerini kendisinden tamamen koparıp Rusya’yı tecrit etmeye ve geri adım attırmaya çalışıyor. Bununla aynı zamanda önemli bir gelir kaynağı petrol ve doğal gaz satışları olan Rusya’yı ekonomik bakımdan çökertmese bile zorlamayı amaçlıyor.
Başarırsa, sadece Rusya’yı geriletmiş olmayacak, ama dolaylı olarak Çin’e karşı da bir başarı kazanmış olacak. Bunun farkında olan Çin tüm cüssesiyle Ukrayna sorununa dahil olmaktan kaçınsa bile, Rusya ile birlikte ABD’nin “soğuk savaş” taktiklerine karşı tutum aldı.

Güç politikası izleyenlerin ABD ve yakın müttefikleri olmalarına, Rusya ve Çin ile Almanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupalı emperyalistlerin bugün için savaştan kaçınmalarına rağmen Ukrayna sorununa müdahil taraflardan hiçbirinin halkların lehine politikalar izlemedikleri kesin. Herhangi bir gerekçeyle taraflardan hiçbiri desteklenemez.

ABD’nin, en az Rusya’yı geriletmek kadar önemli bir hedefi de, özellikle sanayisi görece ucuz Rus gazına ihtiyaç duyan Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya Rusya’dan Nord Stream1 ile akmakta ve Nord Stream2 ile akacak olan doğal gazı kesmek. Ve öteden beri Rusya karşısında ABD’den farklı bir “ostpolitik” (Doğu politikası) izleyen Almanya ve diğer Avrupa ülkelerini ABD’nin arkasında safa girmeye zorlamak. AB’nin başını çeken Almanya ve Fransa’nın da kendi çıkarları peşinde koşmaya başlamış emperyalist ülkeler oldukları, bu amaçla silahlandıkları ve örneğin AB’ye katmak için bir ayaklanmayla Ukrayna’ya eksen değiştirttikleri ortada.

Bütün ülkelerin işçi sınıfı ve halklarına düşen, Ukrayna’dan ibaret olmayan emperyalist yeniden paylaşım kavgası ve buna yönelik silah şakırtılarının son bulmasının yanında iş, ekmek ve siyasal demokrasi talepleriyle sosyalizm için güçlerini ve mücadelelerini birleştirmektir.

Savaş harcamalarına son!
NATO türü askeri paktlar dağıtılsın ve bütün ülkelerdeki yabancı askeri birlikler çekilsin! Yaşasın iş, ekmek, demokrasi, barış ve sosyalizm mücadelesi!"

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER