EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki görüşme sırasında önerge ile ilgili değişikliğe gidilen değişikliğe gidildi. Buna göre açlık sınırının 6 bin 779 TL olduğu bir dönemde en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL odu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

En düşük emekli aylığının 2 bin 500 liradan 3 bin liraya çıkarılması için TBMM'ye yasa teklifi sunan AKP, emekliler ve muhalefet partilerinin baskısı sonucu en düşük emekli aylığını 3 bin 500 liraya yükseltmek zorunda kaldı.

YÜZDE 20 ZAM TEPKİ ÇEKTİ
AKP milletvekilleri torba yasa teklifine en düşük emekli aylığının 3 bin liraya çıkarılması yönünde bir madde koydu. Ancak maaşlara yüzde 40 zam beklenirken emekli aylığına yüzde 20 zam verilmesi büyük tepki çekti.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen önergeyle en düşük emekli aylığının yüzde 40 artırılarak 3 bin 500 liraya çıkarılmasına karar verildi.

“ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENSİN”
Yapılan görüşmelerin ardından hazırlanan önerge işleme konuldu. Bu arada CHP milletvekilleri en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkarılmasının yetmeyeceğini, asgari ücrete eşitlenmesi gerektiğini söylediler. Ancak bu öneri kabul edilmedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER