'EN ÖNEMLİ KONU İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YAŞATMAK'

Bolu Barosunun ilk kadın başkanı olan P. Bengü Akşemsettinoğlu Yılmaz yaptığı açıklamada, “Özellikle İstanbul Sözleşmesinden bir gecede bir kararnameyle çıkılması, kadın cinayetleri, kadına yönelik artan şiddetin ardından artık kadınların seslerini duyurmaları gerekiyordu ve bu göreve talip oldum” ifadelerini kullandı.

'EN ÖNEMLİ KONU İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ YAŞATMAK'

158 erkek ve 112 kadın avukat üyenin bulunduğu Bolu Barosunun son yapılan kongresinde P. Bengü Akşemsettinoğlu Yılmaz, üyelerinden en fazla oyu alarak başkanlık görevini üstlendi. Bolu Barosunun ilk kadın başkanı olan Akşemsettinoğlu, Türkiye genelinde kadın baro başkanlarının sayısının arttığı belirtti.

Akşemsettinoğlu “Çağdaş bir ülke olma yolunda daha da ileriye gitmesi gereken ülkemizde kadınlar maalesef birçok söylem ve davranışlarla geri plana atılmaya başlandı. Türkiye Barolar Birliği Başkanımız özellikle kadın başkanları çok destekleyecek söylemlerde bulundu. Özellikle İstanbul sözleşmesinden bir gecede bir kararnameyle çıkılması, kadın cinayetleri, kadına yönelik artan şiddetin ardından artık kadınların seslerini duyurmaları gerekiyordu. Kadınların ülkemizde daha güzel yerlerde olmasına inandığım için, kadın erkek ayrımının kalmaması için, kadının her yerde olması için bu göreve talip oldum.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2022, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER