EROTİK SHOP'UN SAHİBİ KONUŞTU

EROTİK SHOP'UN SAHİBİ KONUŞTU

Bolu'da, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle belediye ekipleri tarafından akşam saatlerinde mühürlenen Erotik Shop işletmesinin sahibi Mehmet Gümüş, “Cinsel sağlık ürünlerinin tamamen gizlilik içinde ve yasalara uygun şekilde satılmasına bu kadar ön yargılı bakılmasını kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. İdare mahkemesine dava açacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Bolu’da kentin en işlek caddesi olan İzzet Baysal Caddesi’nde bir iş merkezinin 2’nci katında Erotik Shop dükkanı açıldı. Cinsel sağlık ürünlerinin yanı sıra fantezi ürünlerinin de satıldığı dükkanın tabelası da asıldı. Caddeyi kullanan binlerce vatandaşın gördüğü tabela tepki çekerken olay Türkiye gündemine oturdu.

“ZABITA AMİRLİĞİ HER TÜRLÜ BAŞVURUYU ALMAKLA MÜKELLEFTİR”
Tabelanın sökülmesine ilişkin yerel bir internet gazetesine açıklamalarda bulunan işletme sahibi Mehmet Gümüş, firmanın 11 senedir faaliyet gösterdiğini Antalya ve İstanbul’da tamamı resmi ve ruhsatlı olan toplam 5 mağazasının bulunduğunu belirtti. İşletmeyi açmak için tamamen mevzuata uygun şekilde tüm resmi evrakları hazırladıktan sonra tabela ve iç dekorasyonu tamamlayarak Bolu Belediyesi Zabıta Amirliğine başvuru yaptıklarını ifade eden Gümüş, “Fakat zabıta amirliğindeki bir memur, ’Burası Bolu burada Erotik Shop’a izin verilmez’ tabirini kullanarak bizi belediyeden uzaklaştırmıştır. Mevzuata göre zabıta amirliği ruhsat servisi, her türlü işletme için başvuruyu almakla mükelleftir. İncelemeler sonrası eksik veya mevzuata uygun olmayan bir durum görürse başvuruyu reddetme hakkına da sahiptir. Başvurunun reddedilmesi halinde, şirketimize İdare Mahkemesine başvurma hakkı doğar. Lakin tamamen mevzuata, yasalara aykırı şekilde bir yaklaşım ve uygulama ile başvurumuz hiç alınmamış, aynı günün akşamı hiçbir şekilde bilgimiz olmadan tabelalarımız operasyonla sökülmüş” diye konuştu.

“CİNSELLİĞE BU KADAR TABU VE SIRA DIŞI BAKILMASI KABUL EDİLEMEZ”
“Erotik Shop mağazaları Tüm Türkiye’de yüzlerce emsali bulunan tamamen sıradan sıhhi müessese olup tamamen yasal ve ruhsatlı işletmelerdir” diyen Gümüş, “İnsanların tercihleri, ihtiyaçları, kendi özel alanlarında yaşadığı özel hayatı kimseyi ilgilendirmediği gibi, toplumların en önemli olgusu olan, cinselliğe bu kadar tabu ve sıra dışı bakılması kabul edilemez. Ülkemizde halen bu olguya yanlış bakılması, ötekileştirilmesi kesinlikle kabul edilemez. Tabelada “Cinsel Sağlık Ürünleri ve Erotik Shop” yazması hiçbir şekilde ayıp günah değil, aksine bu tarz işletmeler tamamen arz talep üzerine faaliyet gösteren, kişilerin kendi öz iradesiyle, ihtiyaçlarına yönelik alışveriş yaptığı işletmelerdir. Cinsel sağlık ürünlerinin tamamen gizlilik içinde ve yasalara uygun şekilde satılmasına bu kadar ön yargılı bakılmasını kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. Bu eylem sonrası gerekli tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızı, idare mahkemesine dava açacağımızı, tamamen yasal ve mevzuata uygun olan bu işletmenin açılması için tüm gayretimizle çalışacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz" ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER