GAZETECİLİK, 'EN FAZLA İŞSİZ MEZUN EDEN' BÖLÜMLER ARASINDA!

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, iletişim fakültelerine ilişkin hazırladığı raporunun sonuçlarını açıkladı. İletişim fakültelerinde 67 bin öğrenci olduğu belirtilen raporda en fazla işsizlik yaşayan bölümün gazetecilik olduğu ifade edildi.

GAZETECİLİK, 'EN FAZLA İŞSİZ MEZUN EDEN' BÖLÜMLER ARASINDA!

İletişim Emekçileri Dayanışma Ağı, tarafından hazırlanan raporda, gazetecilik bölümünün en fazla işsiz veren bölümler arasında olduğuna dikkat çekildi.

iletişim fakültelerinde okuyan gençlerin içinde bulunduğu durumu anlatan bir rapor hazırladı. İletişim sektörünün yoğun bir saldırı altında olduğuna dikkat çekilen raporda, özellikle gazetecilik bölümü mezunlarının Türkiye’de en fazla işsiz veren bölüm olduğunun altı çizildi. Rapora göre, son 7 yılda en fazla işsizliğin yaşandığı bölümlere bakıldığında gazetecilik bölümü hep ilk üç sırada yer alıyor.

Türkiye’de 60 iletişim fakültesinde okuyan 67 binden fazla öğrenci olduğunun belirtildiği raporda, OECD ülkelerinde bir akademisyene düşen öğrenci ortalaması 15 iken iletişim fakültelerinde bu oranın OECD ülkelerinin iki katından da fazla olduğu ve bu durumun eğitim kalitesini düşürdüğü vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

"Üniversite ve fakülte sayılarında artışa gidilirken, akademik kadrolar ve fiziksel şartların yeterliliğinin sağlanamaması lisans eğitiminin niteliğinde düşüşe neden oluyor. İletişim fakültelerinde de bu temel sorun kendini gösteriyor. Mevcutta bulunan 60 iletişim fakültesinde 67 binden fazla öğrenci var fakat buna karşılık akademisyen sayısı 1984’te kalıyor."

'MEDYA VE MEDYA EMEKÇİLERİNE YÖENLİK SİSTEMLİ BİR SALDIRI VAR'
Türkiye’de medyaya ve medya emekçilerine yönelik sistemli bir saldırı olduğun kaydedilen raporda, sektörün, bizzat iktidar eliyle maruz bırakıldığı dönüşümün işsizliği tetiklediğine dikkat çekiliyor.

Sadece işsizliğin değil kayıt dışı ve güvencesiz çalışmanın da sektörde yoğun şekilde yaşandığı belirtilen raporda iu ifadelere yer verildi: "Türkiye’de iletişim emekçileri ağır saldırı altındadır. Üstelik bu saldırı henüz mesleğe atılmadan, lisans eğitimi sırasında başlamaktadır. Yaşanan sorunların tesadüfi değil, sistematik olduğunu bilmek, çözüm tesis etmek açısından yerinde olacaktır. Ekonomik, siyasal ve ideolojik temelleri olan bu saldırılara karşı tek çare bir arada, omuz omuza mücadele etmekten geçmektedir. Tüm bu karanlık içinde ışık yine örgütlenmededir. Bu saldırılara verilecek en güzel yanıt yine yan yana olmaktan geçmektedir. Bir arada olmak, sesimizin, mücadelemizin birbirine karışması ve bu farkındalık bizi kurtaracak yegane şey olacaktır."

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2022, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER