"google-site-verification" content="BBzqtWrXTOresAe-g1_fakLE8Sa7FhH5sxUsyofvfLs"
Gündem:
GEZİ 2. YILINDA BOLU'DA DA SELAMLANDI

2013 yılında İstanbul Taksim'de bulunan Gezi parkındaki ağaçların kesilmesini engellemek için örgütlenen direniş dünyada ve ülkede gündem olmuştu. Gezi direnişi sırasında polis ve halk karşı karşıya getirilmiş ve ağır bilançolarla karşılaşılmıştı. Gezi direnişinin 2. yılında da yine tüm ülkede eylemler gerçekleştirildi ve direniş sırasında katledilenler anıldı.

Bolu'da da Gezi direnişini saat 20:00 de bir araya gelen ve yaklaşık 250 kişiden oluşan kitle selamladı. İzzet Baysal anıtınınn önünde bir araya gelen kitle Gezi Direnişi'nde katledilen Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kitle Hükümet Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında "Katiller halka hesap verecek.", "Polis, simit sat onurlu yaşa.", "Gezi şehitleri ölümsüzdür", "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atıldı. Hükümet meydanına gelen kitle adına basın açıklaması okundu.

Açıklamayı Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına okuyan, Dilara Kurtuluş;

"İstanbul’un son yeşil alanlarından birisi olan Taksim Gezi Parkının daha fazla rant için betonlaştırılmasına, tek tip yaşam dayatılmasına itirazla başlayıp,  eşit, özgür ve demokratik bir ülke talebi ile tüm ülkeyi saran Gezi Direnişinin üzerinden tam iki yıl geçmiş bulunuyor. Gezi Parkı’nda yağmaya, talana karşı başlayan nöbet AKP’nin baskı ve zulmüne karşı birleşen milyonların mücadelesinde sürmeye devam etmektedir. Daha fazla rant için gittikçe betonlaştırılan İstanbul’un son yeşil alanlarından birisi olan Taksim Gezi Parkının etrafında oluşturulan sevgi çemberi ve direnişi tüm Türkiye’yi sarmalamış bulunuyor.

Her şey ‘3-5 ağaç’ için başladı, ancak bugün o ağaçların yeşeren dalları gibi eşitlik, özgürlük ve demokrasi talebi tüm ülkeyi sarmış durumda. 31 Mayıs’ta AKP’nin zulüm ve baskı düzenine karşı gelişen tepki ve itirazlar Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılan halk direnişine dönüştü. Milyonlar her türlü baskıya rağmen kararlılıkla taleplerini savundu, teslim olmadı, olmuyor, olmayacak. Tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün bir ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapan, yaşam alanlarına müdahale eden, tüm özgürlük ve demokrasi alanlarını daraltanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesi oldu. Gezi direnişi, AKP’nin sömürü, zorba ve gerici düzeninde sesi ve nefesi zorla kesilen halkın aldığı nefes, haykırdığı sesti. Kadınlara, gençlere ve toplumun tüm ilerici-özgürlükçü değerlerine yönelik gelişen saldırılara karşı özgür bir ülke ve hayat kurma mücadelesiydi. Gezi’de korku imparatorluğu yaratmaya çalışan AKP’nin otoriter, dayatmacı ve baskıcı politikalarına karşı ayağa kalkan halk, ‘Artık Yeter!’ demiştir.

AKP, “Ezmeyi ve Yok Etmeyi” Öngören Bir Dil ve Politikada Israr Ediyor!  Buna rağmen milyonların taleplerini görmemekte ısrar eden AKP; en ufak itiraza karşı polisiyle yaşam alanlarımıza gaz bombaları yağdırıyor, silah kullanıyor. Halkın can güvenliği, bizzat kendilerini korumakla görevlendirilenler tarafından tehdit ediliyor.Hatta sokaklarda Bahadır Grammeşin, Nuh Köklü gibi halkın umudu olan insanlar katlediliyor. Demokratik ve meşru talepleri için alanlara çıkan herkes düşman olarak görülüyor, vuruluyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
Polis devletini kurumsallaştırmak, hukuk dışılıklara kılıf uydurmak, yargılanmaktan kurtulmak için sürekli yasalar hazırlıyorlar, saraylar kuruyorlar. Yandaş medya özel savaş lobisi gibi çalışıyor, toplumsal muhalefeti etkisizleştirmek için her tür yalanı ve dezenformasyonu yapıyor. Ancak güçlü bir akıntıya kürek çekmenin nafile olduğunu, baskı ve zor karşısında halkın er ya da geç ayağa kalkacağını ve ok yaydan çıktıktan sonra da durdurulamayacağı gerçeğini unutuyorlar! Polis şiddetine, göz altılara, tutuklamalara, her türlü baskıya, karalamaya, hukuku askıya alan uygulamalara, yalan ve dolana karşı haklı, meşru ve kararlı mücadelemiz bu faşizan düzen değişinceye kadar sürecektir. Ethem, Ali İsmail, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni, Hasan Ferit, Ahmet, Abdullah, Mehmet İstif, Fadime Ana, Berkin Elvan, Uğur Kurt, Ayhan Yılmaz, Soma’da kaybettiğimiz emekçilerin ve kıydıkları daha binlerce canlar için yargılanmaktan kurtulamayacaklar.

METAL İŞÇİLERİNİN ONURLU MÜCADELESİNİ SELAMLIYORUZ

Kampüslerde, İşyerlerinde ve alanlarda eşit, özgür ve demokratik bir ülke mücadelesini yıllardır sürdüren emekçiler ve öğrenciler tüm Gezi dinamikleriyle birlikte mücadeleyi büyütecek, karanlığa teslim olmayacak, ellerimizden aldıklarının, bizlerden çaldıklarının hesabını soracaktır.

 Birkaç hafta önce Bursa’da başlayan metal işçilerinin onurlu mücadelesi her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Bolu’ya da sıçrayan direniş Arçelik Fabrikasın’da kendini gösterdi. Bugün itibariyle yüzlerce işçi, patronlarla işbirliği içerisinde olan Türk–Metal sendikasından istifa ediyorlar.

Bizler Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri olarak metal işçilerinin onurlu mücadelesini selamlıyor; eşit, özgür  ve demokratik bir gelecek mücadelesinde emekçileri, işçileri, gençleri, kadınları ve tüm halkımızı direnişin parçası olmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz." dedi. Basın açıklamasından sonra kitle dağıldı.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
gultekin koc 6 yıl önce

yasasin gezi direnisimiz

Misafir Avatar
bolu lu Erdal 6 yıl önce

Berkin elvan gibi teröristi şehit yaptınız yaaa helal olsun size. Gezici geri zekalılar zavallılar Allah sizi bildiği gibi yapsın.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner122

KESK BOLU ŞUBELER PLATFORMU'NDAN AKP-MHP...
İsrail’in Filistin’e saldırmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu...

Haberi Oku