GLUTENSİZ IZA UNU OLUR MU?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ömür boyu glütensiz beslenme zorunluluğu bulunan Çölyak hastalarıyla bir araya gelerek paketli gıda dağıtımı gerçekleştirdi. Çölyak hastaları için çözüm bekleyen ciddi bir glütensiz gıda problemi olduğunu belirten Özcan “Kendi ıza unumuzdan makarnalardan size dağıtalım” dedi.

GLUTENSİZ IZA UNU OLUR MU?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan çölyak hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çölyak hastalarıyla bir araya geldi. Burada konuşan Özcan “Farklı bir hastalık. Farklı bir şekilde beslenmeniz gerekiyor. Bu anlamda da Glutensiz olarak Barilla’ya ürettirdiğimiz kendi iza unumuzdan makarnalardan size dağıtalım dedik.” ifadelerini kullandı.

Çölyak hastalığının buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalık olduğu çoğu uzman tarafından ifade edilirken, Özcan’ın bir buğday türü olan ıza unundan yapılan makarnaları dağıtıyoruz demesi başta çölyak hastaları olmak üzere uzman çevrelerde de endişe yarattı.

Çölyak hastalarıyla bir araya gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ifadelerinin tamamı şu şekilde:

Farklı bir hastalık. Farklı bir şekilde beslenmeniz gerekiyor. Bu anlamda da Glutensiz olarak Barilla’ya ürettirdiğimiz kendi iza unumuzdan makarnalardan size dağıtalım dedik. Hem de alışveriş kartı takdim edelim sizlere. Diğer ihtiyaçlarınızda da anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilirsiniz diye. Bu bir farkındalık projesi. Amacımız burada çölyak hastalığını ve çölyak hastalarına karşı hassasiyeti toplumda arttırabilmek. Bu amaçla bu etkiliği düzenledik. Teşrif buyurduğunuz için, davetimize icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER