HAK-İŞ VE SAĞLIK İŞ SENDİKASI'NDAN 1 MAYIS KUTLAMASI

HAK-İŞ VE SAĞLIK İŞ SENDİKASI'NDAN 1 MAYIS KUTLAMASI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı nedeniyle Bolu’da Türk- İş’ e bağlı Türk Metal Sendikası, Belediye İş Sendikası, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Koop İş Sendikası, Tekgıda İş Sendikası, Başkanları, Temsilcileri ve işçileri ve Hak-İş Konfederasyonu ile Bolu Öz Sağlık İş Sendikası üyeleri kutlama yaptı.

İzzet Baysal Heykeli önünde gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Türk-İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Hakan Gülen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramının önemine dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı; “Tüm işkollarında, hayat devam etsin diye canını dişine takanlar, Gecenin körü, sabahın şafağı; kışın ayazı, yazın sarı sıcağı demeden alın teri dökenler, Çeliğe, cama, taşa, toprağa, çimentoya şekil verenler; uzakları yakın edenler, hastaları sağlıklarına kavuşturanlar, Tezgâh başında, büroda, laboratuvarda, madende, tarlada, muayenehanede çalışan emekçiler, Dünyadaki zenginliği üretenler, Ama bu ürettiklerinden hakça pay alamayanlar, Üstüne üstlük güvencesiz, kuralsız, sendikasız çalışmaya mahkûm edilenler, Bugün sizin gününüz, Bugün yaşamını emeğiyle sürdürenlerin hak arama ve mücadele günü, Bugün 1 Mayıs!

Zam dalgasının sadece gıda ürünleriyle sınırlı kalmadığı belirtilen açıklamanın devamı şöyle:

"Akaryakıttan doğal gaza, elektrikten suya; ulaşıma yani tüm temel hizmetlere gelen zamlar durmak bilmedi… Zamlar günden güne; kimi zaman saatten saate geldi. Dün bir olan bugün bir buçuk oldu, sabah iki olan akşama üçe çıktı… Bazı zincir marketlerin de fiyat artışlarına olumsuz yönde katkısı oldu… Resmi verilerle yıllık yüzde 61’i aşan enflasyon karşısında; işçinin, emeklinin, çiftçinin, esnafın yani toplumun üreten kesimlerinin eline geçen gelirin büyük bölümü temel harcamalarına bile yetmez oldu. Yani emekçiler sadece ve sadece hayata tutunmaya çalıştı… Adeta bir zam sağanağı altında kalan ücretli çalışanların çok sınırlı bir bölümü sendikaları sayesinde ayakta kaldı. Koruyucu şemsiyeleri olan sendikal örgütlülük çatısı altında kendilerini kısmen koruyabildi… Sendikal koruma kapsamında olmayanların örgütlenme mücadelesi ise bu dönemde hız kazandı. Bu gelişmeler, kamunun istihdamın sağlayıcısı ve düzenleyicisi olarak önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

Küresel, bölgesel, yerel çatışmalardan en fazla etkilenen aileleriyle birlikte emekçilerdir. Savaşlarda ve terör eylemlerinde en fazla bedeli ödeyenler, işçiler, kadınlar ve çocuklardır. Sendikaların temel mücadelesi ekmek, barış ve özgürlük içindir. İşyerlerinde ayrımcılığın hiçbir türüne, kadına şiddete, mobbing ve tacize müsaade edilememelidir. Sendikaların yaşanan çatışmaları doğru bir şekilde değerlendirip ona göre tavır almaları, dünyadaki tüm emekçilerin yararına olacaktır. Türk-İş 70 yıllık geçmişinden aldığı güçle işçilerin, mağdurun ve mazlumun yanında olma sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir.”

Hak-İş Konfederasyonu ile Bolu Öz Sağlık İş Sendikası üyeleri ise kent Meydanı’nda bir araya geldi.Üyeler adına açıklamayı Öz Sağlık İş Sendikası Bolu İl Başkanı Hacer Çınar okudu.

Çalışanlara yönelik her türlü şiddet ve mobbingin önlenmesini talebinde bulunan Çınar, "ILO’nun C190 sayılı sözleşmesinin ülkemiz tarafından onaylanmasını ve gerekli mevzuat düzenlemelerinin sosyal diyalog anlayışıyla hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Çalışma hayatında şiddet ve tacizin önlenmesi için “Sıfır Tolerans” anlayışının tüm işyerlerinde hakim olmasını istiyoruz.“HAK-İŞ teşkilatı olarak geleceğimiz ve emeğimiz için umutluyuz.  Sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara ‘Örgütlü ol, Sendikalı ol, HAK-İŞ’li ol’ diyoruz.  HAK-İŞ olarak yapacak daha çok işimiz olduğunu biliyor ve emekçilerimizle omuz omuza, mücadele etmeye, güçlenmeye ve büyümeye devam ediyoruz.  Güzel günler yakın, yine tüm heyecanımızla meydanlarda buluşacağız.  HAK-İŞ olarak bugün; emek, barış, özgürlük, adalet, refah ve demokrasi için 81 ilden ve dijital platformlardan haykırıyoruz. Yaşasın alın teri döken yiğit emekçiler yaşasın uluslararası sendikal dayanışma yaşasın 1 Mayıs yaşasın hak-iş 1 Mayıs uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü Türkiye’de ve dünyada tüm emekçilere kutlu olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2022, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER