HİSAR TEPESİ HAKKINDA YENİ GELİŞME:AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK

Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Hisar Tepesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yavuz, Hisar Tepesi'ni açık hava müzesi olarak Bolu’ya kazandırılacağını söyledi.

HİSAR TEPESİ HAKKINDA YENİ GELİŞME:AÇIK HAVA MÜZESİ OLACAK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, bir takım ziyaretlerde bulunmak amacıyla Bolu’ya geldi. Yavuz, ziyaretinde AKP ve CHP’i Bolu Belediyesi arasından yıllardır tartışma konusu olan Hisar Tepesi hakkında konuştu.

Hisar Tepesi’nde kazıların tamamlanacağını daha sonra açık hava müzesi olarak hizmete sunulacağını ifade eden Yavuz, “Bolu’nun merkezine yakışır hem Bolulular için hem de ziyaretçiler için bir kültür noktası olabilir”dedi.

“BURADA ANTİK KENT YAPILARI VAR”
Hisar Tepesini Bolu’ya kazandırmak istediklerini belirten Bakan Yardımcısı Yavuz, “Burada Bolu Müze Müdürlüğümüzün yönetiminde ciddi bir kazı yapılmış durumda. Ben iki yıl öncede gelmiştim. Her gecen gün farklı bir şeyler bulunuyor. Tabi ki değerli parçalar müzemize taşınmış durumda. Müzede neredeyse bütün objelerde bu antik kentte çıkıyor. Burada antik kent yapıları var. Burası stadyum yapısının bir kenarı ve daha önce yapılan kazılardan ve Müze Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalardan biliyoruz okulunda olduğu alana kadar antik kentin devam ettiğini. Hisar Tepesinin de bu işin içerisinde dahil olduğunu biliyoruz. Amacımız burayı bir kültür destinasyonu haline getirecek düzenlemeyi yapabilmek, kazıyı büyütebilmek. Bir açık hava müzesi ile bir destinasyonu olarak Bolu’ya kazandırmak. Bizim Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak tek amacımız bu” diye konuştu.

“BURADA KIYMETLİ BİR YAPI VAR”
Bolu Belediyesinin Hisar Tepesi Projesinin engellendiğine dair çıkan haberler hakkında konuşan Bakan Yardımcısı Yavuz, “Biz kimsenin bir şeyini engellemiş durumda değiliz. Biz kamulaştırdık. Bolu’nun antik kent yapısını ortaya çıkartmak için Türkiye’nin bütün şehirlerinde yaptığımız bir işi burada da yapıyoruz. Burada kıymetli bir yapı var. Bir kültür destinasyonu olabilir. Bolu’ya daha çok turist getirebilecek bir çalışma. Bunun da altlığı bilimsel ve tamamen teknik bir şekilde müze müdürlüğümüz ve kültür turizm müdürlüğümüz tarafından yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

KAZI YAPILACAK ÖZEL PARSELLER KAMULAŞTIRILACAK
Kültür ve Turizm Bakanlığı önemli ödenek aktardıklarını belirten Bakan Yardımcısı Yavuz, “Biz buraya Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak önemli ödenek aktardık. Bütçe kullandık, kamulaştırdık. Kazı yapacağımız özel parselleri kamulaştırma suretiyle kamulaştırarak halkın kullanımına açmak üzere yapılan ilk çalışma. Bu kazılar tamamlanacak burası açık hava müzesi haline gelecek. Bolu’nun merkezine yakışır hem Bolulular için hem de ziyaretçiler için bir kültür noktası olabilir” dedi.

BOLU BELEDİYESİ ŞERH KOYDU!
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un açıklamalarının ardından Bolu Belediyesi hakkında konuşan AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın,Müze Müdürlüğü’nün Hisar Tepesi ile ilgili projesine Bolu Belediyesi’nin şerh koyduğunu söyledikten sonra şunları kaydetti:

“Müze Müdürlüğümüzün ve Kültür Müdürlüğümüzün talebi var. Ankara Tabiat Varlıkları Koruma Genel kurulunda bu konu görüşüldü. Bir kazı alanı yapılması için aksine ‘Burada bizim kendi projemiz var’ diyerek burada kazı yapılmasın diye karşı oy kullanan şerh koyan Bolu Belediyesidir. Dolayısıyla bizim tarih turizmine doğru Bolu’da gitsin derdimiz varken aslında bunu engellemeye çalışan Bolu Belediyesidir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2022, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER