HUKUKA AYKIRI FİDANLIK SATIŞINI KİMSE GÖRMEK İSTEMEDİ Mİ?

HUKUKA AYKIRI FİDANLIK SATIŞINI KİMSE GÖRMEK İSTEMEDİ Mİ?

Bolu Belediyesi AKP’li Belediye Meclis Üyesi Semih Dimicioğlu, fidanlık arazisinde satıştan önce imar plan değişikliğinde hukuksuz karar alındığını iddia etti.

Bolu Belediyesi, geçtiğimiz aylarda mülkiyeti kendisine ait olan 90 dönümlük fidanlık arazisini ihale usulüyle iş insanı Oktay Ercan’a sattı. Satışın ardından arsaya spor hastanesi ve otel yapılacağı açıklandı. Arazi hakkında farklı iddialar tartışılırken, araziye 7 dönümünde Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’ne ait 20 yıldır devam eden Bolu Dağ Fındığı Gen Bahçesi’nin de dahil olduğu ortaya çıktı.

“BİRÇOK ŞEYİ GÖZ ARDI ETTİK”
Bolu Belediyesi kasım ayı birinci oturumunda konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan AKP’li Belediye Meclis Üyesi Semih Dimicioğlu, “Karar alınırken ben İmar Komisyonu üyesiydim. Seçimlerden 3 ay sonra böyle bir konu geldi önümüze. Parsel, belediyenin parseliydi. Mecliste Bolu halkının faydasına, bir şeyler yapılması konuşuldu. Bu Mecliste birçok şeyi göz ardı ettik ya da konu biraz mesleğimizin dışında olduğundan acemiliğimize geldi diyebilirim. Bu yüzden grup arkadaşlarımdan ve Bolu halkından özür diliyorum” dedi.

“BOLU HALKININ KAYIPLARINI GÖRDÜK”

Dağ fındığının üretildiği parselin, satışın dışına çıkarılmasını arzu ettiklerini belirten Dimicioğlu, “Yıllar sonra bu arsanın satışı gündeme geldiğinde, orada Bolu’nun kayıplarını gördük işin açıkçası. ‘Arsa, ucuza satıldı, pahalıya satıldı, satılmalı mı, satılmamalı mı’ bunlar ayrı bir konu. Daha önceki toplantılarda da belirttiğim gibi burada Bolu’nun geleceğini, Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren bir fındıklık araştırma istasyonu var. O bölgenin korunmasıyla ilgili en azından, 7 bin metrekarelik bu parçanın, satışın dışına çıkartılmasını Bolu halkı olarak, sivil toplum örgütleri olarak arzu ettik” ifadelerini kullandı.

“ALINAN KARAR HUKUKSUZ”
Alınan Kararın teknik hata olduğunu olduğunu vurgulayan AKP’li Dimicioğlu, “Alınan karar teknik hataydı. Arsanın işlevini değiştirdik ve TİCK olarak belirledik, yani Ticaret ve Konut alanı. TİCK olarak belirtilen alanlarda oran belirtmeniz gerekir. Bu oran belirtilmediği için o gün alınan bu karar, teknik olarak hukuksuz bir karar. Yani burada oran belirtilmediği takdirde yüzde 40’ı konut olarak belirlenir ve bu yüzde 40’lık konutun da bir donatı alanı vardır. Yani bu parseli bu şekilde işlevini değiştirirsen Bolu halkının yararına yeşil alan olarak da yaklaşık 15 bin metrekare bir alan bırakılması gerekir” diye konuştu.

“PARÇANIN,PARSELİN DIŞINA ÇIKARILMASINI İSTİYORUM”

Teknik hatadan dolayı özür dileyen Dimicioğlu, “Bizim amacımız, hiç kimseyle bir şeyimiz yok. Ancak Bolu’nun ve Türkiye’nin faydasına olan bu fındıklık araştırma istasyonunun korunmasını sizlerden tekrar rica ediyorum. Bu parçanın, parselin dışına çıkarılması konusunda inisiyatif kullanmanızı istiyorum. Ayrıca tekrar ediyorum, tüm grup arkadaşlarımdan ve Bolu halkından da böyle bir teknik hatayı ben göz ardı ettiğim için özür diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER