İKAMETGAHINI BOLU'YA TAŞIMAYANA İNDİRİM YOK!

Bolu’da üniversite öğrencilerinin özel halk otobüslerinde uygulanan indirimden faydalanabilmeleri için ikametgah şartı getirildi.

İKAMETGAHINI BOLU'YA TAŞIMAYANA İNDİRİM YOK!

Bolu Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısının ilk oturumunda ikametgâhını Bolu’ya almayan öğrenciye özel halk otobüslerinde öğrenci indirimi uygulanmayacağı kararı oy çokluğu ile kabul edildi.

Karara ilişkin açıklamalarda bulunan Tanju Özcan, "
Öğrenci kardeşlerimize zaten birçok konuda katkı veriyoruz. Daha sosyal bir şehir olma konusunda çabalıyoruz. Öğrenci kardeşlerimize yasa gereği zorunlu değil ama indirim uyguluyoruz. Zaten Bolu’da oturan öğrenci kardeşlerimiz bundan etkilenmeyecek.İl Bank kişi başına bir ücret ödüyor. Alt yapısından üst yapısından faydalandığın bir şehre katkı da vermen gerekiyor. Birinci ikametini Bolu’ya aldırmayanlara indirimli öğrenci kartı vermeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.


METRELERCE KUYRUK OLUŞTU
Koronavirüs nedeniyle bir buçuk yıl aradan sonra 4 Ekim itibariyle başlayan yüz yüze eğitimde Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler kente akın etti. Özel halk otobüslerinin indirimli tarifelerinden yararlanmak isteyen öğrenciler Aktaş Mahallesi’nde bulunan Bolu Kart Merkezi önünde metrelerce kuyruk oluşturdu.



İKAMETGAHINI TAŞIMAYANA 2,65 LİRA
Ancak Bolu Belediyesi meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edilen karar öğrencilerin tepkisine neden oldu. Alınan karara göre üniversite öğrencisi olup ikametgahını Bolu’ya taşıyan kişiler indirimli tariflerden yararlanarak 2,25 liraya otobüs kullanırken ikametgahını Bolu’ya taşımayan üniversite öğrencileri ise 2,65 liraya otobüs kullanabilecek. İndirimli kart alabilmek için saatlerce sıra bekleyen birçok öğrenci ikametgah şartını duyunca otobüs kartı alamdan geri döndü.



NEDEN TEK BİR YER VAR?
Sırada bekleyen AİBÜ öğrencileri sorunlara ilişkin tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

Öğrenci Hatice, “Dün Bolu’ya geldim. Kiralar pahalı, ev eşyaları pahalı. Nasıl geçineceğimi bile bilmiyorum. Burada kart çıkarmak için saatlerce bekliyoruz. Otobüs kartı neden tek bir yerden çıkartılıyor?”

BELEDİYE ÖNCE YURT SAĞLASIN!
Öğrenci Kaan, “İkametgahını Bolu’ya taşıyan ile taşımayan arasında nasıl bir fark koyabilirler? Geçmiş yıllarda da bu uygulama getirildi. Ama tepkiler zerine uygulanamadı. Belediyenin alacağı ödenek bizim ne işimize yarayacak? Biz burada kalacak ev dahi bulamıyoruz. Kiralık evlerin fiyatı 4 bine dayanmış. Belediye önce bize uygun fiyata ev veya yurt imkanı sağlasın.”

“ÖĞRENCİYİZ DİYE HAYATIMIZI DAHA DA ZORLAŞTIRIYORLAR”

Öğrenci Fırat, “Bolu zaten küçük bir şehir. Böyle bir şehir için ulaşım, kira, ikinci el eşya fiyatları çok pahalı. Bizde öğrenciyiz. Alacağımız burs zaten 650 lira. Ailesinden para alamayan insanlar var. Öğrenciyiz diye hayatımızı daha da zorlaştırıyorlar. 2 gündür sıradayım. Dün saatlerce sırada kaldım. Sonra ikametgah şartını öğrendim. Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekiyor. Dersler başladı. İşlemlerden okula gidemiyoruz. Belediye neden bir yer daha açmıyor?”

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 02:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER