İMAMOĞLU DAVASINDA KARAR: HAPİS CEZASI VERİLDİ, SİYASİ YASAK SÜRECİ BAŞLADI!

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret iddiasıyla, hapis cezası ve siyasi yasak talebiyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve böylece siyasi yasak süreci başladı.

İMAMOĞLU DAVASINDA KARAR: HAPİS CEZASI VERİLDİ, SİYASİ YASAK SÜRECİ BAŞLADI!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası kararı verildi. Verilen kararla birlikte İmamoğlu hakkında siyasi yasak süreci başlamış oldu. Kararın İstinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde İmamoğlu siyasi yasaklı hale gelecek. İmamoğlu, verilen cezanın ardından yaptığı ilk açıklamada, "Halkın verdiği yetkiyi bir avuç insan alamaz. Mücadelemiz daha güçlü başlıyor" dedi.

İstanbul Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda saat 11.30’da başlayan duruşma, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Çok sayıda Cumhuriyet Halk Partili(CHP) ve İYİ Partili isim de duruşmada izleyici olarak bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü tekrarlayan savcı, İmamoğlu için en üst sınırdan (4 yıl 1 ay) hapis cezası ve Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'siyasi yasak' da içeren 53. maddesinin de uygulanmasını talep etti. Reddi hakim talebini bir kez daha reddeden mahkeme, saat 13.15'te duruşmaya 16.00'ya kadar ara verdi. Duruşma, 3 saatlik aranın ardından 16.08 itibarıyla yeniden başladı. Avukat savunmalarının ardından mahkeme heyeti kararını açıklamak üzere duruşmaya 30 dakika ara verdi.

Verilen son aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, İmamoğlu hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, İmamoğlu hakkında TCK'nin 'siyasi yasak' içeren 53. maddesinin de uygulanmasına hükmetti.

İmamoğlu'na siyasi yasak gelmesi için davanın İstinaf ve Yargıtay aşamalarının tamamlanması gerekiyor. Karar kesinleşirse İBB Meclisi İmamoğlu yerine yeni başkan seçecek. İmamoğlu ayrıca 2023 ve 2024 seçimlerine de katılamayacak.

ÖZCAN’DAN İLGİNÇ ÇIKIŞ

İmamoğlu’nun yargılandığı davada çıkan karar sonrası CHP’den geçici süreliğine ihraç edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu.

Özcan’ın sosyal medya hesabında kullandığı “Senin yöneteceğin Türkiye’de senin yaşadığın mağduriyet ve haksızlığı hiçbir vatandaş yaşamayacak.” ifadeleriyle 2023 seçimleri Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Ekrem İmamoğlu’nu desteklediğini vurgulamış oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER